آشنایی با رشته گردشگری

معرفی رشته گردشگری (مدیریت جهانگردی)

 

رشته گردشگری (پیش از بازنگری کمیته گردشگری شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی، نام این رشته مديريت جهانگردی بود) يكی از رشته‌های گردشگری موجود در کشور است. مشخصه اصلی آن، میان رشته‌ای بودن است. اگر نگاهی به فهرست دروس رشته نیز بیاندازیم این موضوع کاملا روشن خواهد بود.

عناوین دروس رشته گردشگری را در یک دسته‌بندی کلی می‌توان شامل: زبان ، اقتصاد، رياضيات و آمار، مديريت و بازاریابی، علوم اجتماعی، تاريخ و جغرافيا دانست.

پیشینه رشته:

رشته گردشگری در ایران، اولين‌بار در سال 1374 راه‌اندازی شد. اولین دانشگاهی که‌ این رشته را وارد سیستم آموزشی کشور نمود دانشگاه علامه طباطبایی بود. درواقع می‌توان این دانشگاه را پدر علم گردشگری کشور دانست. این دانشگاه همچنین در سال‌های بعد پیشرو راه‌اندازی دوره‌های ارشد و دکترا در کشور شد. (لازم به ذکر است دکتری گردشگری در ایران اولین بار توسط دانشگاه علم‌و‌فرهنگ راه‌اندازی شد).

هنگامی که‌صحبت از رشته گردشگری می‌شود تصور بسیاری از افراد این‌ است که‌ این رشته همانند نامش، مملو از گشت‌وسفرهای (داخلی و احیانا خارجی) است. تصوری که‌ در هنگام تحصیل رنگ می‌بازد. در مشاوره‌هایی که‌ در ارتباط با انتخاب این رشته داشتیم، همواره افراد از علاقه خود به سفر و گردشگری به عنوان اولین دلیل برای انتخاب این رشته می‌گویند و تصور دارند، که با این انتخاب، می‌توانند به این علاقه خود دست یابند.

اما واقعیت این چنین نیست. آنچه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گردشگری بیان می‌شود اکثرا پیرامون مسائل تئوریک و نظری رشته بوده و تعداد گشت و سفرها در تمام طول تحصیل به‌ندرت به تعداد انگشتان دست می‌رسد. (خصوصا اگر در دانشگاه‌های سطح پایین تحصیل نمایند، تعداد این سفرها 

نکته‌ی دیگر هدف از انتخاب رشته‌ست. به عنوان مثال، افراد تصور می‌کنند برای تاسیس دفاتر خدمات گردشگری یا تورلیدر شدن می‌بایست در این رشته تحصیل کنند. اما باید گفت اگرچه تحصیل در این رشته، می‌تواند فرد را در رسیدن به این هدف یاری کند اما برای انجام چنین فعالیت‌هایی هیچ الزامی به تحصیل آکادمیک در رشته گردشگری نخواهد داشت.

به‌بیان‌دیگر چنانچه هدف فرد دریافت مدرک تورلیدری (راهنمایان ایرانگری و جهانگردی) است، الزامی‌ به تحصیل در این رشته (در مقاطع کارشناسی یا ارشد) و صرف هزینه و زمان زیاد ندارد، بلکه می‌توانند با شرکت در دوره‌های کوتاه‌مدت گردشگری به این هدف دست یابند. که‌ از نظر هزینه و زمان بسیار کوتاه‌تر از تحصیلات عالی است.

این رشته هم‌اکنون در تمام دانشگاه‌ها (اعم از: دولتی، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی) و مقاطع تحصیلی پذیرش دانشجو دارد. از جمله دانشگاه‌هایی كه نسبت به پذیرش دانشجو در اين رشته اقدام می‌کنند، مي توان به دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، تبريز، شيراز، بم، سمنان، مازندران، یزد، گیلان، محقق اردبیلی و … اشاره كرد.

 

نظام آموزشی رشته:

در حال حاضر رشته گردشگری (مدیریت جهانگردی) در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به پذیرش دانشجو می کند.

مهارت‌های لازم رشته:

یکی از عوامل مهم در هنگام انتخاب هر رشته دانشگاهی که می‌بایست بدان توجه نمود، الزامات و نیازمندی‌های لازم آن رشته‌ست. رشته گردشگری نیز از این قضیه مبرا نیست. لذا فردی که تمایل به تحصیل در این رشته دارد، می‌بایست از این الزامات و نیازها مطلع باشد. که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آشنایی با زبان‌(های) خارجی (ترجیحا ترکی، اردو، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، عربی و … )
  • آشنایی اجمالی با فرهنگ و تاریخ کشور
  • روابط و تعامل اجتماعی خوب

بازار کار رشته گردشگری:

از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر دانشجو در انتخاب رشته تحصیلی، وضعیت بازارکار آن رشته در حال و آینده است.
این موضوع شاید در ابتدا چندان برای دانشجو مهم تلقی نشود و صرفا بخاطر علاقه‌ای که به آن رشته داشته، وارد دانشگاه شود. اما پس از پایان دوران تحصیلی نمود بیشتری پیدا می‌کند. بطوری که اگر پس از پایان تحصیلات دانشگاهی دوباره از او درباره انتخاب خود، سوال شود، پاسخ واقع بینانه‌تری را شاهد خواهیم بود. پاسخی که در برخی موارد همراه با یاس و دلسردی‌ست.

تحقیق کنید!

لذا تاکید ما این است که پیش از انتخاب هر رشته، در مورد بازار کار آن تحقیق کنید.
تحقیق کنید تا تجربه گاها نامناسب دیگران درباره خود شما تکرار نشود.
گاها به دلیل جدید بودن رشته و عدم توسعه زیاد این صنعت در کشور، مشکلات این رشته بیش از رشته‌های دیگر موجود در کشور است.

لازم به ذکر است در نوشته‌ای جداگانه تحت عنوان  بازار کار رشته گردشگری در این‌باره بیشتر صحبت کرده‌ایم.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.