به وب سایت آموزشگاه آریا گستر خوش آمدید

نازی آباد خ مدائن خ بدلی گیوی پلاک ۱۲
تهران ُ،ایران

با سرمایه گذاری در بورس آشنا شوید

با سرمایه گذاری در بورس آشنا شوید | چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم 

شاید واژه بورس زیاد به گوشتان خورده باشد ولی مثل خیلی های دیگر با نحوه سرمایه گذاری در بورس و مزایا آن آشنا نباشید. طبق بررسی های صورت گرفته خیلی ها تنها راه سرمایه گذاری که سراغ دارند سپرده گذاری در بانک ها است. دلیل تمایل بیشتر افراد به سپرده گذاری در بانک ها عدم آشنایی آن ها با گزینه های دیگر سرمایه گذاری است. ترس از دست دادن سرمایه هم یکی دیگر از دلایل احتمالی است که معمولا مانع ورود افراد به سایر گزینه های سرمایه گذاری می شود. شاید شما هم به دلیل شناخت کم یا ترس از دست دادن سرمایه سوالات زیادی در مورد بورس داشته باشید. سوالاتی مثل:

بورس چیست؟

چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

چقدر سرمایه برای ورود به بازار بورس نیاز است؟

چطور می ‌شود در بورس سود برد؟

هرچه شناخت ما از گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری بیشتر شود در شرایط خاص اقتصادی کشور می‌توانیم سرمایه گذاری های هدفمندتر و سومندتری داشته باشیم. همه می‌دانیم با توجه به تورم فعلی کشور سرمایه گذاری در بانک گزینه عاقلانه ای نیست چون ارزش سرمایه‌ای که از دست می‌رود بیشتر از سودی است که به دست می‌آید.

برای شروع بهتر است با مفهوم بورس آشنا شویم.

بورس چیست؟

اگر بخواهیم بورس را ساده برایتان تعریف کنیم باید بگوییم؛ بورس یک بازار است. همان طور که می دانید بازار مکانی است که در آن خریدار و فروشنده معامله ای انجام می دهند.

بورس که معمولا به آن بازار سهام نیز گفته می‌شود بازاری رسمی و دائمی است که دارایی‌های مختلف در آن قیمت گذاری و معامله می‌شود. رسمی بودن به این معناست که بورس از سمت قانون حمایت می‌شود و منظور از دائمی بودن این است که فعالیت بازار محدود به زمان خاصی نیست بلکه همیشگی و به طور دائم فعال است. پیش‌تر گفتیم بازار مکانی است که در آن دارایی‌های مختلف معامله می‌شوند. با گسترش فناوری ارتباطات و اینترنت محدودیت خرید و فروش برداشته شده است. به طوری که شما می توانید در بازار بورس از طریق اینترنت و بدون مراجعه حضوری به معامله بپردازید. در بازار بورس، دارایی های مختلف در بورس‌های متفاوت معامله می‌شوند.

انواع دارایی های قابل معامله

به صورت کلی دارایی ها به دو دسته دارایی های مالی و دارایی های غیرمالی تقسیم می شوند.


دارایی های غیرمالی ( واقعی )


این نوع دارایی ها دارای مشخصات فیزیکی و مشهود هستند  و به دارایی های در واقع وجود دارند مثل زمین، ساختمان، خودرو و انواع کالا گفته می شود. ارزش این دارایی ها به برخی خصوصیات مادی و فیزیکی آن ها بستگی دارد.


دارایی های مالی


دارایی های مالی مثل پول نقد، سپرده های بانکی، سهام، اوراق مشارکت و … دارایی های نامشهودی هستند که نماینده حقی قانونی نسبت به منفعتی در آینده می باشند. بر خلاف دارایی های واقعی، ارزش دارایی های مالی ناشی از خصوصیات مادی و فیزیکی آن ها نمی باشد بلکه ارزش آن ها به پشتوانه دارایی دیگری تعیین می شود. برای مثال فرض کنید برگه سهام شرکتی را در اختیار دارید. مشخص است که خود برگه سهام به تنهایی ارزشی ندارد اما شما با خرید سهام مالک شرکت شده و در سود و زیان و منافع آتی شرکت سهیم می شوید. انتظارات شما و دیگر سرمایه گذاران از این منافع آتی احتمالی سبب می شود که دارایی شما (در اینجا سهام) ارزشمند شود.

 سرمایه گذاری در بورس یکی از مهمترین مهارت های مالی است که باید به آن مسلط باشیم. پس چرا برای یادگیری این مهارت تلاش نکنیم؟

انواع بورس

انواع بازارهای بورس

براساس قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر سال 1384 سازمان بورس اوراق بهادار وظایف متعددی بر عهده دارد که مهم ترین وظیفه آن نظارت بر عملکرد بورس های مختلف است. وظیفه اصلی هر بورس فراهم کردن بستری مناسب برای معامله نوع خاصی از دارایی‌هاست. انواع بورس ها را با توجه به دارایی های مورد معامله در آن‌ها می‌توان به دسته های کلی زیر تقسیم کرد:  


بورس اوراق بهادار


بورس اوراق بهادار بازاری متشکل و رسمی است که در آن دارایی های مالی مثل سهام، اوراق مشارکت و … تحت ضوابط خاص و معین معامله می شوند.  بیشتر سرمایه گذاران در این بخش از بورس فعال هستند. به طور کلی هر گاه از بورس صحبت می‌شود منظور بورس اوراق بهادار است.

ویژگی بارز بورس اوراق بهادار شرایط پذیرش شرکت هاست. به طوری که پذیرش شرکت ها در بورس اوراق بهادار نیازمند رعایت شرایط و استاندارهای خاص سازمان بورس است. شرکت های سهامی عام تا شرایط مد نظر سازمان بورس را نداشته باشند نمی توانند وارد بورس شوند. این استاندارها و الزامات خاص سازمان بورس باعث شده که شفافیت اطلاعاتی در این بازار نیز نسبت به سایر بازارها بیشتر باشد.

شرکت های سهامی که شرایط و استاندارهای مد نظر سازمان بورس را به طور کامل دارا نباشند می توانند در بازار فرابورس معامله شوند. درجه شفافیت در بازار فرابورس نسبت به بازار بورس کمتر است و شرایط پذیرش در آن نیز به نسبت راحت تر است. سهام شرکت های پذیرفته شده در بازار فرابورس در صورت کسب نظر مثبت سازمان می توانند به تالار اصلی بورس منتقل شوند.


بورس کالا


در بورس کالا همان طور که از نام آن پیداست برخلاف بورس اوراق بهادار، خریداران و فروشندگان یک دارایی فیزیکی را مبادله می‌کنند. در این بورس عرضه کنندگان کالای خود را عرضه می کنند، سپس کالای عرضه شده کارشناسی و قیمت گذاری می شود. پس از ارزش گذاری از طریق کارگزاران بین خریداران و فروشندگان معامله صورت می گیرد. در بورس کالا اغلب کالاهای خام و اساسی مثل گندم، پنبه، برنج، زعفران، برخی از فلزات اساسی و … معامله می شوند. پس از بازنگری و تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 1384 سرانجام بورس کالا فعالیت خود را از ابتدای مهرماه سال 1386 آغاز کرد.    


بورس انرژی


بورس انرژی نسبت به سایر بورس های فعال در ایران بورس جوانی محسوب می شود که در آن حامل های انرژی (نفت، گاز، برق و سایر حامل های انرژی) و اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای ذکر شده معامله می شود. بورس انرژی در اسفند ماه 1391 به طور رسمی فعالیت خود را با معاملات برق، قطران و زغال سنگ آغاز کرد.


بورس ارز


در این بازار خرید و فروش ارزهای خارجی انجام می شود. در حال حاضر این نوع از بورس در ایران فعال نیست.

بورس به عنوان یک ابزار مدرن سرمایه گذاری دارای مزایای بسیاری است. مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در بورس را با هم مرور می‌کنیم:

مزایا سرمایه گذاری در بورس چیست؟

مزایا سرمایه گذاری در بورس چیست؟

امکان سرمایه گذاری در بورس با مبالغ کم و محدود


 عموم افراد تصور می کنند که برای ورود به بورس سرمایه بالایی مورد نیاز است در حالی که حداقل مبلغ سرمایه گذاری در بورس تنها حدود 100 هزار تومان می باشد. به عبارت دیگر، شما با هر سرمایه‌ای می‌توانید به این بازار وارد شوید. در حالی که اغلب گزینه‌های دیگر سرمایه گذاری به سرمایه بالاتری نیاز دارند. به طور مثال شما نمی توانید با سرمایه کم وارد بازار مسکن شوید یا برای سرمایه گذاری در بازار سکه باید حداقل سرمایه ای به اندازه یک سکه داشته باشید. جالب است بدانید در ارتباط با حداکثر مبلغ سرمایه گذاری در بورس نیز محدودیت خاصی وجود ندارد. مبالغ بالا و هنگفت نیز در این بازار قابلیت سرمایه گذاری دارند. به عبارت دیگر، سرمایه های کوچک و عظیم هر دو می توانند در این بازار به کار گرفته شوند.


شفافیت اطلاعات


 در بازار بورس می توان تغییرات را به صورت لحظه ای رصد کرد. شرکت هایی که وارد بورس می شوند باید از چند سال قبل سودده باشند، سرمایه آن ها از مقدار معینی کمتر نباشد و تعهد نمایند که طبق استانداردهایی از پیش تعیین شده اطلاعات و صورت های مالی خود را برای استفاده عموم سهامدارن ارائه نمایند همین موضوع باعث ایجاد شفافیت این بازار نسبت به بازارهای دیگر مالی می شود.


نقدشوندگی بالا


 نقدشوندگی بالا به این معناست که بتوان دارایی خود را به سرعت تبدیل به پول نقد کرد. به طور مثال اگر در بازاری مثل مسکن سرمایه گذاری کرده باشید احتمالا برای تبدیل کردن سریع دارایی خود به مشکل بر خواهید خورد در حالی که در بازار بورس اغلب می توانید خیلی سریع و راحت سرمایه خود را به وجه نقد تبدیل کنید.


گزینه های متنوع سرمایه گذاری


 در بازار بورس ابزارهای بسیار متنوعی وجود دارد که هر سرمایه گذار می تواند با توجه به توان مالی خود، سطح انتظارات از منافع آتی سرمایه گذاری و همچنین میزان ریسک پذیری خود بهترین گزینه را انتخاب نماید. به عبارت دیگر برای هر فرد ابزار مناسب سرمایه گذاری با سطح ریسک پذیری او وجود دارد.


حفظ سرمایه در برابر تورم


 شرایط تورمی همیشه این نگرانی را برای عموم افراد به دنبال دارد که بتوانند دارایی های خود را در برابر ریسک تورم و کاهش ارزش مصون نگاه دارند. بررسی آمار در سال های اخیر نشان می دهد که بازار سرمایه اغلب بازدهی بسیار بالاتری نسبت به تورم داشته است.


بازار قانونی و شرعی


معاملات در این بازار بسیار نظام مند و بر پایه قانون است. تمامی ابزارهای مورد معامله در بورس قانونی و شرعی است. پس با سرمایه گذاری در این بازار نگرانی در این خصوص وجود ندارد.


کسب بازدهی بالاتر


 بازده پاداشی است که سرمایه گذار در سرمایه گذاری به دست می آورد. شاید هدف نهایی هر سرمایه گذار در بازارهای مالی چیزی جز کسب سود و بازده نباشد. تمام مزیت های هر گزینه سرمایه گذاری در دل کسب بازدهی معنا می یابند. در همین راستا در شکل زیر می توانید بازدهی بازارهای متفاوت را در 10 سال گذشته مشاهده کنید. طبق مطالعات صورت گرفته بازدهی سرمایه گذاری در بورس در بلندمدت از بازارهای دیگر بیشتر بوده است.

مقایسه بازده سرمایه گذاری در بورس در ده سال گذشته

همچنین از ابتدای سال 98 بورس نسبت به سایر بازارها بسیار بهتر عمل کرده است. به طوری که با اشباع بازارهای رقیب مثل طلا، ارز، مسکن و … بخشی بزرگی از نقدینگی جامعه به سمت بورس هدایت شده است. پیش بینی می شود در بلندمدت با بهبود فرهنگ سرمایه گذاری و حمایت های دولت شاهد رشد و بالندگی روز افزون در این بازار باشیم. حال که در مورد بازدهی و کسب سود به عنوان یک مزیت در بورس صحبت شد شاید برای شما نحوه سود بردن در بورس کمی مبهم باشد و به دنبال این سوال باشید که:

نحوه به دست آوردن سود در بورس چگونه است؟

سهامدارن از دو طریق در بورس سود به دست می آورند:

افزایش قیمت سهام (بازده سرمایه ای)

بازدهی است که سرمایه گذار از محل افزایش قیمت سهام کسب می کند.

دریافت سود نقدی (بازده نقدی)

اگر شرکت های بورسی در پایان سال مالی سود آور باشند درصدی از این سود را بین سهامداران خود تقسیم می کنند. میزان پرداخت سود به سیاست های آن شرکت بستگی دارد.

فرض کنید سرمایه گذاری سهام شرکت ایران خودرو را به مبلغ 500 تومان خریداری کرده است و قصد دارد آن را به مدت یک سال نگه داری کند. اگر در طول دوره سرمایه گذاری شرکت 50 تومن سود به سهامدار پرداخت کند و قیمت سهم نیز به 700 تومن برسد بازده سرمایه گذار از محل افزایش قیمت 40% و از محل دریافت سود نقدی 10% می شود. در مجموع سرمایه گذار از محل خرید سهام ایران خودرو 50% بازدهی کسب نموده است.

آیا سرمایه گذاری در بورس خوب است؟

بعضی از افرادی که در بازار بورس تجربه فعالیت داشته اند از ورود به این بازار راضی نیستند. معمولا وقتی عملکرد ما در موضوعی در سطح انتظارمان نباشد ناراضی خواهیم بود. خیلی ها هیجانی و بدون آموزش مناسب وارد بازار می شوند پس طبیعی است که ناراضی خارج شوند. همین موضوع اهمیت آموزش صحیح را چند برابر می کند. ما سعی می‌کنیم به شما تصویری واقعی از بورس ارائه دهیم که به دور از بزرگ نمایی یا سیاه نمایی باشد. پس از مطالعه مقالات سیگنال، شما می توانید بهترین تصمیم را بگیرید. شما می توانید سوالات و یا نظرات خود درباره بازار بورس و یا تجربیات شخصی تان را با ما در میان بگذارید.