5 دلیل برق زدگی چشم در جوشکاری (علت + پیشگیری + درمان)

نادیده گرفتن نکات ایمنی حین عملیات جوشکاری می تواند آسیب جدی به چشم هایتان وارد کند. همان طور که می دانید قوس جوش نور شدیدی را تولید می کند و بدون انجام اقدامات حیاتی مناسب، مانند داشتن ماسک و کلاه ایمنی همراه با عینک جوشکاری به اصطلاح چشمان شما دچار عارضه برق زدگی می شوند. برق زدگی چشم در جوشکاری یکی از رایج ترین مشکلاتی است که جوشکارانی که نکات ایمنی را جدی نمی گیرند دچار آن خواهند شد اما خوشبختانه می توانید به راحتی در خانه این عارضه را درمان کنید. به طور کلی پرتو های مستقیم از هر نوع منبع نوری حاوی تشعشعات مضری هستند که اگر به طولانی مدت در معرض آن قرار بگیرید، ممکن است بلافاصله به چشم هایتان آسیب جدی وارد کند. چشم دارای چندین لایه مختلف می باشد که هر کدام عملکرد و وظیفه خاص خود را دارند. قرینه اولین لایه چشم می باشد که نور را دریافت می کند. این قسمت یک لایه نازک است و وظیفه آن محافظت از چشم در برابر نور می باشد. بنابراین برق زدگی چشم در جوشکاری یک نوع بیماری مربوط به قرینه چشم می باشد که هر چه سریع تر باید درمان شود. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه آریاگستر به علل و نحوه درمان برق زدگی چشم در جوشکاری می پردازیم.

برق زدگی چشم در جوشکاری

همان طور که گفته شد چشم یکی از بخش های حساس بدن است که به شدت به نور حساس می باشد. برق زدگی چشم در جوشکاری به طور کاملا ساده به دلیل قرار گرفتن چشم در معرض نور ماوراء بنفش جوشکاری رخ می دهد که در نتیجه قرینه چشم ملتهب شده و همراه با درد و سوزش شدید می باشد. البته توجه داشته باشید که نور ناشی از جوشکاری تنها عامل بروز این عارضه نمی باشد. به عنوان مثال نور خورشید یا نور لامپ های قوی هالوژن نیز می توانند همگی باعث برق زدگی چشم بشوند. طبق تحقیقات منتشر شده ای از سوی سازمان جوشکاران آمریکا 52 درصد جوشکاران، برق زدگی چشم را برای اولین بار تجربه کرده اند. این بدان معنی است که بیشتر جوشکاران نکات ایمنی را جدی و رعایت نمی کنند. همین امر در طولانی مدت باعث مبتلا شدن به بیماری ها دشوار تر و شدید تر خواهد شد. توجه داشته باشید که برق زدگی چشم در جوشکاری در اکثر موارد قابل درمان است و وضعیت بینایی چشم به مرور زمان بهبود پیدا می کند اما برخی از افراد معتقد اند که برق زدگی چشم عارضه جدی نمی باشد و موقت است. در اصل هر باری که دچار این عارضه می شوید قرینه چشم شما ضعیف تر و ضعیف تر خواهد شد. به همین دلیل افرادی که چندین بار برق زدگی را تجربه می‌کنند بیش از سایرین در معرض ابتلا به مشکلات چشمی از قبیل آب مروارید قرار دارند.

مرتبط بخوانید : 8 راز در آموزش جوشکاری برق که باید آموخت 

جوشکاری و خطرات چشمی

برق زدگی چشم در جوشکاری

مهم نیست که کدام نوع جوشکاری را انجام می دهید بدون شک 40 درصد از خطرات و صدمات جوشکاری مربوط به چشم می شود. افرادی که به طور مداوم در حال جوشکاری هستند باید ماسک، عینک مخصوص جوشکاری و کلاه ایمنی داشته باشند. اغلب جوشکاران تازه کار به دلیل ناآگاهی استفاده از تجهیزات ایمنی را جدی نمی گیرند و بیشترین آمار ابتلا شدن به برق زدگی چشم در جوشکاری مربوط به افراد تازه وارد و ناآگاه می باشد. همان طور که بر روی تجهیزات جوشکاری با کیفیت سرمایه گذاری می کنید باید بر روی لوازم قبیل از لباس ضد حریق جوشکاری، دستکش، ماسک، عینک و کلاه ایمنی نیز سرمایه گذاری کنید تا ضرر و مضرات جوشکاری را به حداقل برسانید. به تعدادی از آسیب هایی که می توان در حین جوشکاری به بدن شما وارد شود دقت فرمایید :

سوختگی چشم و بدن

مشکلات و اختلال تنفسی

برق زدگی چشم

خطرات انفجار و برق گرفتگی

صدا

ناراحتی عضلانی و استخوانی

گرما

بنابراین سعی کنید تمام نکات ایمنی جوشکاری را جدی بگیرید و آنها را رعایت کنید.

مرتبط بخوانید : 8 کاربرد جوشکاری آرگون همراه با مزایا و معایب آن 

علت برق زدگی چشم چیست ؟

برق زدگی چشم در اثر برخورد اشعه ماورابنفش با چشم ‌ها اتفاق می‌افتد. قرنیه چشم، اشعه پر قدرت ماورابنفش را از خود عبور نمی ‌دهد بلکه آن را جذب می‌کند و سبب می‌ شود که این اشعه پر قدرت به سلول‌ های سطح قرنیه آسیب وارد کند. نور مستقیم خورشید، بازتاب نور خورشید در آب، بازتاب نور خورشید روی برف در ارتفاعات ( برف کوری)، مشعل جوشکاری، لامپ‌ های هالوژنی، لامپ‌ های بزرگ عکاسی و لامپ ‌های سالن برنزه باعث برق زدگی چشم می‌شوند. در نهایت برق زدگی چشم در جوشکاری رایج تر از موارد فوق بوده و آگاه بودن از آن برای تمامیه جوشکاران واجب می باشد.

مرتبط بخوانید : 5 تکنیک مهم در جوشکاری عمودی که باید بدانید 

علائم برق زدگی چشم کدام است ؟

اغلب اوقات علائم برق زدگی چشم در همان ابتدا خود را نشان نمی دهد. توجه داشته باشید که علائم بلافاصله قابل مشاهده نیست. بلکه چند ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش یا سایر نورهای شدید نمایان می ‌شود. رایج و متداول ترین علائم برق زدگی چشم عبارت است از :

درد های چشمی خفیف تا شدید

قرمز و پرخون شدن چشم

تار شدن بینایی

حساسیت به نور

نابینایی موقتی

خارش چشم

سوزش چشم

آبریزش چشمی

احساس فشار به چشم

حس قرار گرفتن شی‌ء خارجی در چشم

چگونه برق زدگی چشم در جوشکاری تشخیص داده می شود ؟

برق زدگی چشم در جوشکاری

چشم های بسیار حساس هستند، بنابراین هنگام بروز مشکلی کوچکی به خوبی درمان نشود می تواند در آینده مشکلات شدید تری ایجاد کند. اگر در معرض نور زیاد مانند قوس جوشکاری قرار گرفته اید و علائم فوق را نیز دارید، بنابراین دچار برق زدگی چشم شده اید. در گام اول به هیچ عنوان چشم هایتان را با آب نشویید. این کار می تواند شدت درد را تشدید کند. برای کاهش درد در ابتدا کیسه ای یخ را بر روی چشم هایتان قرار دهید تا درد ناشی از برق زدگی کمتر شود. بهتر است هنگام مبتلا شدن به چنین عارضه ای به دکتر متخصص چشم مراجعه کنید تا به صورت اصولی و علمی چشم هایتان درمان شود. هر چند برای درمان برق زدگی چشم نیز می توانید در خانه اقدام کنید. بهترین روش برای درمان برق زدگی چشم در جوشکاری، استراحت دادن به چشم هایتان می باشد. سعی کنید از تماشای تلویزیون یا صفحه گوشی به مدت ۱ الی ۲ روز خودداری کنید.

مرتبط بخوانید : از صفر تا صد مراحل جوشکاری آرگون + تصویر

درمان برق زدگی چشم

درمان برق زدگی چشم در جوشکاری بستگی به میزان شدت عارضه بستگی دارد اما توصیه می شود در بروز آن چه خفیف و چه شدید به متخصص چشم مراجعه کنید. ممکن است در ابتدا پزشک برای معاینه کردن کامل چشم، از قطره گشاد کننده چشم استفاده کند تا علاوه بر اینکه به عضلات چشم کمک می کند تا آرام شوند همچنین درد و تحریک را تسکین می دهد. سپس برای کاهش التهاب قطره چشمی ضد التهاب غیر استروئیدی NSAID تجویز می شود. در صورت شدید بودن برق زدگی چشم ممکن است پزشک برای مدتی چشم هایتان را تمیز کرده و پانسمان کند تا فشار زیادی روی چشم وارد نشود و ذرات خارجی که ممکن است باعث عفونت شوند را از بین ببرد. با درمان مناسب و مصرف مرتب قطره چشمی، برق زدگی چشم در 3 الی 4 روز بهبود می یابد. در این مدت از تماشای تلویزیون، صفحه نمایش گوشی و کامپیوتر و در نهایت مطالعه کردن کتاب خودداری کنید. همچنین تا حد ممکن در خانه بمانید تا از نور خورشید به دور باشید. اگر مجبور هستید به بیرون بروید حتما از عینک آفتابی باکیفیت استفاده کنید.

مرتبط بخوانید : مزایا و معایب شغل جوشکاری 

درمان خانگی برق زدگی چشم در جوشکاری

شیر

شیر به روان شدن چشم ها و کاهش درد کمک می کند. شیر حاوی لاکتوفرین و اسید های چرب امگا 3 و6 است که می تواند خشکی چشم را کاهش بدهد و همچنین بافت قرینه را کمک و ترمیم می کند. بهتر است شیر کاملا سرد و خنک باشد. سپس مقداری شیر را بر روی یک تکه پنبه تمیز ریخته و به چشم هایتان بمالید. حتی می توانید چشم هایتان را با شیر نیز بشویید. شیر به خاطر آنزیم های طبیعی که دارد می تواند خشکی و خارش چشم ها را کاهش دهد.

سیب زمینی 

درمان برق زدگی چشم در جوشکاری با سیب زمینی معجزه می کند. تنها چیزی که شما به آن نیاز دارید یک عدد سیب زمینی، یک لیوان آب سرد و دستمال کاغذی است. ابتدا سیب زمینی را برش بزنید (سیب زمینی باید خنک باشد). سپس دستمال را خیس کنید. برش های سیب زمینی را بین دولایه دستمال خیس قرار دهید و آن را بر روی چشم ها بگذارید و با پارچه ببندید. سیب زمینی ها را برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی چشمان تان نگه دارید. این کار را به فاصله چند ساعت، دو بار در روز انجام دهید.

چای سبز و چای کیسه ای بابونه

کیسه چای سبز و بابونه برای تسکین درد چشم و التهاب آن بسیار عالی عمل می کند. چای سبز و بابونه منبع عالی آنتی اکسیدان است و می تواند قرینه چشم را ترمیم کند. در ابتدا کیسه چای سبز و بابونه را داخل یخچال گذاشته تا به طور کامل سرد و خشک شود. اکنون چای کیسه ای را به مدت 15 دقیقه بر روی چشم هایتان قرار دهید. این کار را دوبار در روز انجام بدهید.

خیار

خیار برای درمان برق زدگی چشم در جوشکاری فوق العاده می باشد. همان طور که ممکن است بدانید خیار یک خنک کننده عالی می باشد و به تسکین چشم های خشک، سوزش و درد ناشی از برق زدگی موثر است. 2 برش ضخیم خیار را بردارید و در یخچال قرار بدهید تا خنک شوند. سپس برش های خیار را بر روی چشم هایتان به مدت 15 دقیقه قرار دهید.

کیسه یخ

در درمان برق زدگی چشمان می توانید از کیسه یخ یا بسته یخ استفاده کنید. یخ به خاطر دمای پایین و ایجاد محیطی سرد از انتقال باکتری ها جلوگیری می کند و همچنین برای کاهش درد، التهاب و سوختگی چشم استفاده می شود. شما می توانید این کیسه های یخی را تهیه کنید و آنها را بر روی چشمان آسیب دیده بگذارید.

موز

موز منبع غنی ویتامین C و پتاسیم است که به بهبود چشم خشک و ملتهب کمک می کند. موز خنک را له کنید و آن را در نزدیکی پلک های خود بمالید. اجازه دهید 10 الی 15 دقیقه باقی بماند. سپس چشم خود را با آب سرد به آرامی بشویید.

گلاب

از گلاب هم برای درمان سوزش چشم استفاده می شود. تنها چیزی که شما به آن نیاز دارید، مقداری گلاب و پنبه است. پنبه را به گلاب آغشته کنید و برای مدت ۱۰ دقیقه روی چشمان تان قرار دهید. گلاب شما باید خنک باشد. استفاده از گلاب خارش و تورم چشمان را کاهش می دهد.

روغن کرچک

روغن کرچک باعث تولید چربی در چشم می شود، این امر باعث می شود تا چشم و قرینه ی آن مرطوب نگه داشته می شود. روغن کرچک به کاهش سوزش ناشی از برق زدگی چشم در جوشکاری کمک می کند.

جمع بندی 

برق زدگی چشم در جوشکاری به صورت صد در صد قابل پیشگیری است. خوشبختانه بسیاری از جوشکاران در حین انجام کار از عینک مخصوص استفاده کرده و چشم خود را از هرگونه آسیب محافظت می‌کنند. اما گاهی اوقات به دلیل حجم بالای کار یا بی‌احتیاطی، استفاده از پوشش‌های مورد غفلت قرار می‌گیرد. نتیجه این کار جزء بروز عوارض جدی برای چشم از قبیل برق زدگی نخواهد بود. بسیاری از تجهیزات مورد استفاده توسط جوشکاران به ظاهر بخش محافظت کننده دارند. اما به دلیل عدم استفاده از مواد اولیه باکیفیت و استاندارد نقش موثری در محافظت از قرنیه چشم ایفا نمی‌کنند؛ بنابراین در زمان خرید تجهیزات محافظ باید به کیفیت و استاندارد بودن آن توجه جدی شود.

5/5 - (8 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.