رشته تاسیسات حرارت مرکزی

معرفی رشته

رشته تأسیسات حرارت مرکزی یکی از رشته‌های پرکاربرد در گروه تأسیسات است که وظیفه دارد گرمایش ساختمان و شرایط راحتی که یکی از نیازهای اولیه انسان است را تأمین کند و همچنین افزایش راندمان در تولید و بهره‌وری بیشتر از نیروهای کار در کارخانه‌ها و ادارات در تمام سطوح جامعه و صنایع وابسته به کارکرد صحیح سیستم‌های تأسیساتی است که نصب و راهبری این سیستم‌ها نیاز به وجود نیروی کار ماهر و مهندسین زبده و کارآزموده فارغ‌التحصیل این رشته دارد.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، 4 استاندارد مهارت شغلی را گذرانده و پس از گذراندن هر استاندارد به توانایی‌های ذیلی دست می‌یابند.

6 – تعمیرکار پکیج شوفاژ گازی درجه 1

7 – تعمیرکار مشعل گازی

8 – لوله‌کشی و نصاب دستگاه‌های حرارت مرکزی درجه 1

9 – لوله‌کشی سیستم کف گرمایی

*آینده تحصیلی و شغلی

هنرجویان این رشته می‌توانند پس از اخذ دیپلم در صورت تمایل در مقطع کاردانی دانشگاه فنی و حرفه‌ای یا دانشگاه آزاد یا علمی کاربردی شرکت کرده و به عنوان تکنسین وارد بازار کار شوند یا می‌توانند با ادامه تحصیلی تا مقطع مهندسی و مقاطع بالاتر، ارتقا یابند.

فارغ‌التحصیلان این رشته در هر مقطعی می‌توانند وارد بازار کار شده و سهم خود از بازار را با توجه به توانایی‌های کسب شده به دست آورند.

آنها می‌توانند به عنوان نیروی کار ماهر یا مجری تأسیسات حرارت مرکزی – طراحی و نظارت – فروشندگی لوازم تأسیساتی- تعمیرکار یا سرویس‌کار – نصاب دستگاه‌ها و موتورخانه‌های حرارت مرکزی یا راهبر سیستم‌های تأسیساتی در اکثر کارخانجات و اماکن از جمله کارخانجات تولیدی، صنایع داروسازی، صنایع غذایی، صنعت حمل‌ و نقل، ادارات دولتی، هتل‌ها، شرکت‌های خصوصی و پیمانکاری به فعالیت بپردازند و تقریباً هیچ پروژه صنعتی را نمی‌توان یافت که نیاز به تأسیسات نداشته باشد.

*ساعت آموزش

رشته «تأسیسات حرارت مرکزی» دارای 113 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 60 ساعت، 2 ساعت شایستگی‌های پایه و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «فیزیک متشکل از 2 واحد نظری»، «لوله‌کش و نصاب دستگاه‌های حرارت مرکزی آب گرم 2 متشکل از 3 واحد نظری و 14 واحد عملی»، «لوله‌کش و نصاب دستگاه‌های حرارت مرکزی آب گرم 1 متشکل از 3 واحد نظری و 7 واحد عملی»، «لوله‌کشی سیستم کف گرمایی متشکل از 2 واحد نظری و 3 واحد عملی»، «تعمیرکار پکیج شوفاژ گازی متشکل از 4 واحد نظری و 6 واحد عملی»، «تعمیرکار مشعل گازی متشکل از 3 واحد نظری و 4 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.