به وب سایت آموزشگاه آریا گستر خوش آمدید

نازی آباد خ مدائن خ بدلی گیوی پلاک ۱۲
تهران ُ،ایران

سئوالات متداول خدمت سربازی 

در این بخش به پرسشهای متداول با موضوع سربازی می پردازیم این پرسش ها بدلیل اهمیت و نیاز مخاطبان انتخاب شده است و بصورت مجزا و دسته بندی شده به همراه پاسخ در اختیار شما قرا گرفته است.

پاسخ : بلی- در صورت داشتن سایر شرایط می توانند از این معافیت استفاده کنند

  • ۱- در حال حاضر فرزندان مأمورین دولت در خارج از کشور مجاز به استفاده از این نوع معافیت می باشند.
  • ۲- دانشجویان بورسیه ضمن رعایت سایر شرایط پس از کسب رضایت و تسویه حساب از سازمان ذیربط می توانند از معافیت خرید خدمت مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور بهره مند شوند.

پاسخ : بلی، کلیه افراد ذکور ایرانی (پدرشان ایرانی باشد)، بایستی خدمت سربازی را انجام دهد.

پاسخ : بلی- طبق قانون، خدمت سربازی در ایران را نیز بایستی سپری نماید. البته کسانی که به تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران در آیند و خدمت سربازی را قبلاً در کشور خود انجام داده باشند نیازی به طی دوره خدمت وظیفه عمومی در ایران ندارند.

مشمولانی که دانش آموز داخل کشور بوده و پس از اخذ مجوز خروج به منظور همراهی والدین ظرف مدت یکسال در دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی در خارج از کشور شروع به تحصیل نمایند و نیز مشمولانیکه دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی بوده و طی مدت یکسال از صدور مجوز خروج، در دانشگاههای خارج از کشور شروع به تحصیل نمایند و همچنین مشمولانیکه دانشجوی داخل کشور بوده و از تاریخ صدور مجوز خروج طی مدت یکسال در دانشگاه خارج از کشور شروع به تحصیل نمایند پس از تائید دانشگاهها و یا مدارس خارج از کشور از سوی وزارتخانه های مربوطه در ایران و اعلام تاریخ شروع به تحصیل نسبت به صدور معافیت تحصیلی برای مشمولان مذکور اقدام می گردد.لازم بذکر است پس از اتمام مأموریت والدین و تمایل فرزندان به ادامه تحصیل در خارج از کشور وثیقه اولیه (ضمانت سازمانهای اعزام کننده به مأموریت والدین) به وثیقه جاری همانند سایر دانشجویان در خارج از کشور تبدیل خواهد شد.

 با تایید ماموریت از طرف وزارت امور خارجه و به شرط نداشتن غیبت و سپردن تضمین از سوی سازمان مربوطه همراهی فرزندان مامورین ثابت دولت در خارج از کشور تا پایان ماموریت والدین امکان پذیر می باشد.

پاسخ : مشمولان در حین تحصیل نمی توانند تقاضای معافیت پزشکی نمایند لیکن چنانچه در خواست معافیت پزشکی خود را قبل از ثبت نام اولیه در دانشگاه ها در دفاتر پلیس +۱۰ به ثبت رسانند ، رسیدگی به درخواست مشمول در حین تحصیل نیز امکان پذیر خواهد بود

خیر تا پایان خدمت مجاز به شرکت مجدد در آزمون و ادامه تحصیل نمی باشند.

خیر دانشجویان اخراجی و انصرافی صرفاَ پس از اتمام خدمت می توانند مجددا َ در آزمون ورودی دانشگاهها شرکت و ادامه تحصیل دهند..

دانشجویان اخراجی حداکثر ۶ ماه فرصت دارند در صورت تایید دانشگاه مربوطه اعاده به تحصیل نمایند .

  • ۱- اخذ پذیرش از دانشگاه خارج از کشور
  • ۲ – تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و در خواست صدور معافیت تحصیلی از سازمان وظیفه عمومی ناجا
  • ۳ – نداشتن غیبت مشمول
  • ۴ – واگذاری ودیعه.
  • ۵ – دانشجوی انصرافی نبودن.
  • ۶ – اخذ مجوز از سازمان وظیفه عمومی .

خیر مگر دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان مجاز می باشد.

ادامه تحصیل در مقطع دکترای تخصصی رشته های پزشکی و دامپزشکی و دندان پزشکی صرفاَ با تایید ستاد کل و یا عضویت در هیات علمی امکان پذیر می باشد.

معافیت تحصیلی به مشمول برای هر مقطع صرفاَ یکبار تعلق می گیرد

خیر ،معافیت تحصیلی صرفاَ برای مشمولانی که به طریق قانونی از کشور خارج می شوند تعلق می گیرد.

سال متولدین ۱۳۳۸ تا پایان ۱۳۵۴ متولدین تا پایان سال ۱۳۵۴ متولدین تا پایان سال ۱۳۵۲ متولدین تا پایان سال ۱۳۵۰ متولدین تا پایان سال ۱۳۴۴ ردیف مقطع تحصیلی ۱ زیر دیپلم، دیپلم، فوق دیپلم ۲ لیسانس ۳ فوق لیسانس ۴ دکتری غیر پزشکی ۵ دکتری پزشکی و دامپزشکی

مشمولان نخبه ابتدا میبایست به بنیاد ملی نخبگان به آدرس: تهران – خیابان ولیعصر (عج) – زعفرانیه ) خ. شهید فلاحی – کوچه . شیرکوه – پ. ۲۴/۱ مراجعه و سوابق و مستندات نخبگی خویش را جهت احراز نخبگی به بنیاد مذکور ارائه نمایند در صورت احراز نخبگی خواهند توانست از امتیازات خدمت وظیفه عمومی _ ادامه تحصیل _ خروج از کشور و غیره بهره مند گردند، جهت کسب اطلاع بیشتر میتوانند به آدرس اینترنتی bonyade-nokhbegan.ir مراجعه نمایند.

رسیدگی به درخواست معافیت کفالت صرفاً در صورت نداشتن غیبت امکان پذیر می باشد لیکن رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی در صورت داشتن غیبت نیز امکان پذیر است که البته همزمان به وضعیت غیبت ایشان نیز رسیدگی خواهد شد.

از موعد اعزام قانونی برای خدمت (پایان ۱۹ سال تمام برای مشمولان عادی که بطور روزانه و پیوسته در حال تحصیل نمیباشند) و از ۴ ماه بعد از تاریخ ترک تحصیل، انصراف و یا اخراج از تحصیل برای محصلین بالای ۱۹ سال تمام و برای دانشجویان پس از ۶ ماه از زمان فارغ التحصیلی و دیپلمه ها پس از ۶ ماه از فارغ التحصیلی و دانشجویان اخراجی ، انصرافی و فارغ التحصیل خارج از کشور حداکثر یکسال بعد.

به منظور سفر علمی و فرصت مطالعاتی و اخذ پذیرش با در خواست و تایید دانشگاه و سپردن ودیعه ۵ میلیون تومانی مجوز خروج برای دانشجویان صادر می شود.در حال تحصیل در دانشگاههای داخل کشور پس از اخذ پذیرش با درخواست و تائید دانشگاه و وزارت علوم و با پرداخت تضمین های لازم در سقف ۵ میلیون تومان .

 برای سفرهای زیارتی چک به مبلغ ۱۵ میلیون تومان – سفرهای علمی کوتاه مدت ۵ میلیون تومان نقد و برای سفرهای سوریه و تحصیل در دانشگاههای خارج مبلغ ۱۵ میلیون تومان نقد ضمانتنامه بانکی یا وثیقه ملکی.

ضمانتنامه همه بانکها با هماهنگی امور مالی سازمان وظیفه عمومی ناجا معتبر می باشد.

با در خواست ستاد عمره دانشجویی و تعهد آن ستاد و نداشتن غیبت مشمول امکان خروج از کشور دانشجویان برای عمره وجود دارد.

هیچ مشمول غایبی به هیچ وجه مجاز به خروج از کشور نمی باشد.

 تمامی کشورها به منظور سفر علمی به جز فلسطین اشغالی.۲٫ کشورهای زیارتی (عراق سوریه و عربستان)

مطابق قوانین موجود در ارتباط با سربازی و خدمت وظیفه عمومی، برابر ابلاغیه جدید سن ۷۵ سال تمام برای اخذ معافیت کفالت پدر و پدربزرگ، مسن و نیازمند مراقب تعیین شده است.
🔹مشمولانی که از تاریخ ۱۳۹۹/۱/۱درخواست خود را ثبت کنند برابر روش جدید و درخواست‌های سال ۹۸ بر اساس سن ۷۰ سال رسیدگی خواهد شد

لینک های مرتبط