کاربرد DownSlope در اینورتر جوشکاری

کاربرد DownSlope یا اصطلاحا کنترل شیب جریان پایانی در جوشکاری همواره برای جوشکاران تیگ یا آرگون حائز اهمیت بوده است.ما در این مطلب سعی داریم به کاربرد کاربرد DownSlope  ( دان اسلوپ ) در اینورترهای جوشکاری تیگ یا اصطلاحا جوشکاری آرگون بپردازیم .

Downslope چیست ؟

بر روی اینورترهای پالسی جوشکاری آرگون گزینه تحت عنوان Downslope یا شیب کنترل جریان پایانی وجود دارد یکی از نکات مهم در جوش تیگ کنترل قوس الکتریکی و دما حوضچه مذاب است برخی مواقع عدم کنترل دما در کنار محافظت با گاز محافظ ممکن است عیوبی را در جوش ایجاد کند مثل حفره انتهای جوش که خوب بازرسین نسبت به ان حساسیت دارند .

نمودار اینورترهای پالسی
نمودار اینورترهای پالسی

در اصل DownSlope وظیفه دارد جریان انتهای جوش را جهت کنترل دما به آرامی کم تا انتهای جوش با ظرافت و زیبایی و بدون حفره ایجاد شود. اما این جریان از چه میزان تا چه میزان تغییر میکند زمانیکه جوشکار براساس قطعه کار آمپر مورد نظر خود را انتخاب میکند به عنوان مثال 50 آمپر می بایست با انتخاب گزینه Downslope عددی بر حسب ثانیه را انتخاب نماید یعنی آمپر جوشکاری از حد ماکزیمم و انتخابی تا جریان صفر بر اساس مدت زمان تعیین شد بر حسب ثانیه صفر خواهد شد.

 

 

در اصل کلید کنترل شیب جریان پایانی کمک به خنک شدن آرام قطعه شده و عملیات خنک کاری به کندی صورت خواهد پذیرفت.

کاربرد Downslope  بیشتر در فلزاتی همچون استیل و آلومینیوم که نسبت به حرارت حساسیت بیشتری دارند به شدت اثر گذار است . اما پرسش مهم دیگر اگر اینورتر جوشکاری شما این قابلیت را نداشت چکار باید کرد برای حل آن میتوانید از کمک اپراتور استفاده کنید فردی که بصورت دستی با فرمان شما آمپر دستگاه را به سمت صفر هدایت میکند

 

5/5 - (3 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.