آیا زنان می توانند جوشکار شوند ؟

جوشکاری شغلی است مبتنی بر مهارت، تجربه، دست های هماهنگ و چشمان دقیق، به نظرتان چه کسی تمام این خصوصیات را می تواند داشته باشد ؟ زنان. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا زنان نیز می توانند جوشکار شوند؟ به طور کاملا مختصر بله. زنان جوشکار متعددی هم اکنون در حال فعالیت هستند. مانند مشاغل دیگر همچون تجارت، پزشکی و غیره زنان نیز می توانند مانند مردان و حتی بهتر در صنعت جوشکاری فعالیت داشته باشند. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه آریاگستر به سوال آیا زنان جوشکار وجود دارند را مورد بررسی قرار می دهیم.

زنان جوشکار

جالب است بدانید طبق آمار منتشر شده از سوی انجمن جوشکاری آمریکا در میان 450000 جوشکار فعال در ایالات متحده، میانگین سنی جوشکاران 55 سال می باشد. این آمار نشان دهنده آن است که تعداد زیادی از جوشکاران فعال در مرز بازنشستگی هستند. همین امر باعث می شود تا تقاضا برای جوشکاران بسیار بالا برود و بدون در نظر گرفتن جنسیت شرکت های بین المللی نیاز به جوشکاران حرفه ای در تمام رده های سنی هستند. در آینده نه چندان دور بدون شک شاهد زنان جوشکار بیشتری خواهیم بود.

مرتبط بخوانید : 8 مزایا و معایب جوشکاری میگ 

زنان جوشکار در جنگ جهانی دوم

زنان جوشکار

طبق آمار منتشر شده دوران جنگ جهانی دوم زنان کارمند، کارگر و مشاغل دیگر در سال 1940 تا 1944 رشد 50 درصدی را تجربه کردند و فرصتی مناسب برای زنان فراهم شد تا میزان توانایی های خود را به دنیا اثبات کنند.  رزی پرچ کن یکی از معروف ترین جوشکاران آن دوران می باشد که برای نیرو دریایی و کارخانه های آمریکایی با دستمزدی 95 سنت بر ساعت وارد حرفه جوشکاری شد. اکنون از رزی پرچ کن به عنوان یک نماد برای نشان دادن قدرت و اهمیت زنان در جوامع مختلف استفاده می شود و بیانگر این است که زنان همانند مردان می توانند در شغل های دشوار همچون جوشکاری فعالیت کنند و موفق نیز باشند.

مرتبط بخوانید : 10 اصل مهم در دوره جوشکاری که باید بدانید

نحوه ورود زنان جوشکار به حرفه جوش

امروزه با پیشرفت صنعت و تقاضا برای جوشکاران بدون در نظر گرفتن جنسیت، رفته رفته شاهد زنان بیشتری در این عرصه خواهیم بود. از این رو تعلیم و تربیت جوشکاران زن و چه مرد از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین بهترین و موثرترین روش برای یادگیری صفر تا صد جوشکاری شرکت در کلاس های جوشکار می باشد تا با تمام فوت و فن جوشکاری آشنا شوید. در ادامه مطلب گام به گام نحوه ورود به عرصه جوش را مورد بررسی قرار می دهیم.

مرتبط بخوانید : 17 نکته مهم در الکترود 7018 که بایستی دانست

در مورد شغل جوشکاری تحقیق کنید

همان طور که گفته شد نحوه ورود به رشته جوشکاری بدون در نظر گرفتن جنسیت می باشد و برای تمام زنان و مردانی که قصد دارند وارد این حرفه شوند، یکسان است. همانگونه در ابتدا به موضوع تقاضا برای جوشکاران اشاره شد زنان جوشکار زیادی سالیانه وارد این عرصه جالب و در عین حال پر چالش می شوند. سعی کنید قبل از هر چیزی خود را روزانه در لباس های ضد حریق، کلاه ایمنی، محافظ چشم، ماسک تنفسی، چکمه و پیش بند تصور کنید و این سوال را از خود بپرسید که آیا می توانید هر روز در این شرایط مشغول به جوشکاری باشید ؟  همچنین کسانی که بیماری های تنفسی و ریوی دارند ممکن است شغل جوشکاری برای آنها مناسب نباشد. به هر حال هر شغلی دارای مزایا و معایب مخصوص خود را دارد و بهتر است قبل از ورود به هر شغلی توانایی و علاقه خود را بسنجید.

مرتبط بخوانید : گام به گام با جوش Co2 آشنا شوید 

اول یاد بگیرید، سپس تجربه کسب کنید

یک تصور غلط رایج در مورد شغل های مبتنی بر مهارت این است که آنها به آموزش رسمی نیاز ندارند. نقاشان نقاشی می کنند، نوازندگان می نوازند و جوشکاران جوش می دهند. در مورد آن چه باید یادگرفت ؟ صادقانه بگویم، این طرز فکر اشتباه و احمقانه می باشد. اول از هر چیزی شغل های مبتنی بر مهارت نیاز به آموزش و یادگرفتن دارند تا بتوانید از همان ابتدا پایه و اساس شغل آینده خود را با ثبات بسازید. بنابراین در اول راه به فکر کسب تجربه نباشید، شما باید با قوانین و اساس جوشکاری آشنا شوید و در نهایت تجربه کسب کنید.

مرتبط بخوانید : 5 تجهیزات جوشکاری تیگ که باید از کاربرد آنها مطلع باشید

حداقل بر روی یک یا چند نوع جوشکاری تسلط پیدا کنید

همان طور که می دانید انواع مختلف جوشکاری وجود دارد و اکثر زنان جوشکار بر روی جوشکاری میگ (Mig) و برق تسلط دارند. به هر حال اگر شما بتوانید بر روی جوشکاری تیگ، میگ و برق تسلط پیدا کنید قطعا موقعیت های شغلی زیادی در انتظار شما خواهد بود و به عنوان جوشکار چند منظوره می توانید از درآمد بالایی برخوردار باشید. اما یاد گرفتن هر نوع جوشکاری نیاز به زمان و تجربه دارد بنابراین نمی توانید یک شبه جوشکار شوید. اگر بخواهیم به سخت ترین نوع جوشکاری اشاره داشته باشیم آن جوشکاری به روش تیگ می باشد. این نوع از جوشکاری نیاز شدیدی به مهارت و تجربه دارد. از تنظیمات دستگاه جوشکاری، میزان آمپر، نوع جریان، قطر الکترود و فلز گرفته تا نحوه حرکت و هدایت تورچ همراه با فیلر. در نهایت توصیه می کنیم برای ورود به حرفه جوشکاری از جوشکاری به روش میگ شروع کنید.

مرتبط بخوانید : 6 اصل مهم در آموزش جوشکاری مبتدی که باید بدانید

مدرک جوشکاری کسب کنید

زنان جوشکار

همه می دانیم که برای جوشکار ماهر شدن نیازی به داشتن مدرک نیست و کمتری کسی در این حوزه به آن اهمیت می دهند. اما به هر حال وقتی که دوره آموزشی جوشکاری خود را پشت سر می گذارید به شما در پایان دوره آموزشی مدرک معتبر صادر می شود. با داشتن چنین مدرکی می توانید به راحتی اعتماد شرکت های صنعتی را جلب کنید و راحت تر جذب بازار کار خواهید شد. هر چند زنان جوشکار و مردانی که در این حرفه فعالیت می کنند نیازی به مدرک جوشکاری ندارد اما کسب آن نیز خالی از لطف نیست .

مرتبط بخوانید : 8 راز در آموزش جوشکاری برق که باید آموخت

چگونه در حوزه جوشکاری تجربه کسب کنیم ؟  

بعد از سپری کردن دوره آموزشی خود و کسب مدرک مرتبط، اکنون یک رزومه کوچک برای خود درست کردید و به راحتی می توانید در شرکت های دولتی و خصوصی به عنوان کارآموز جذب شوید. بهترین و موثر ترین راه برای کسب تجربه در حوزه جوشکاری کارآموزی می باشد. باید به طور روزانه فلزات مختلف در موقعیت های گوناگون جوش بدهید تا با تمام فوت و فن جوشکاری آشنا شوید. قطعا هیچ راه جزء تمرین کردن ندارید.

مرتبط بخوانید : 8 کاربرد جوش آرگون به همراه مزایا و معایب آن 

برای جوشکار شدن به چه مهارت هایی نیاز دارم ؟

  • توجه به جزئیات
  • شرایط بدنی مناسب
  • دست های ثابت
  • هماهنگی چشم و دست
  • توجه ویژه به نکات ایمنی

مزایا شغل جوشکاری برای زنان

ممکن است برای شما نیز سوال باشد که چرا زنان جوشکار متعددی در حال ورود به این حرفه هستند ؟ و چرا باید جوشکاری را انتخاب کنیم ؟

حقوق نسبتا مناسب

در مقایسه با سایر مشاغل تحت سلطه زنان مانند کارمندی، جوشکاری از درآمد و مزایا بالاتری برخوردار است. با توجه به آمار منتشر شده از سوی اداره کار آمریکا، میانگین سالانه حقوق یک جوشکار زن که در حوزه جوش میگ فعالیت می کند حدود 40000 دلار می باشد. البته این اعداد و ارقام متغیر هستند و همه چیز به میزان تجربه و مهارت شما بستگی دارد. اگر بتوانید در حوزه های مختلف جوشکاری همچون تیگ و برق نیز مهارت کسب کنید در درآمد قابل توجهی نیز برخوردار خواهید بود. در نهایت جوشکاری چون یک حرفه به شمار می رود می تواند برای مهاجرت به کشور های صنعتی همچون آمریکا، آلمان و سایر کشور های دیگر موثر باشد.

مدت زمان آموزشی کم

مردان و زنان جوشکار نیازی به تحصیلات عالی ندارند و صرفا با سپری کردن چند دوره آموزشی می توانند به راحتی از صفر تا صد جوشکاری را فراگیرند. قسمت مهم در فراگرفتن شغل جوشکاری بعد از آموزش دیدن، کسب تجربه می باشد که می توانید با استخدام شدن در شرکت های خصوصی و دولتی آن را کسب کنید.

مرتبط بخوانید : 4 نکته مهم برای شروع جوشکاری 

تنوع گسترده ای از پروژه ها

مردان و زنان جوشکار هیچگاه بیکار نخواهند ماند. اکنون جوشکاری پیش از هر زمان دیگری به یکی از پرتقاضا ترین شغل تبدیل شده است و شرکت و سازمان های صنعتی نیاز به افراد و نیرو تازه نفس دارند. همچنین فرصت های شغلی جوشکاری بسیار گسترده و متعدد است شما با توجه به سلیقه خود می توانید در صنعت خودرو سازی، حمل و نقل هوایی، دریایی، تولید یا تمعیر ماشین آلات در کارخانه ها مشغول شوید.

مرتبط بخوانید : 5 تکنیک مهم در جوشکاری عمودی که باید بدانید

جمع بندی

هم اکنون مردان و زنان جوشکار متعددی در کشور های مختلف جهان مشغول به جوشکاری هستند و در مواقعی حتی زنان جوشکار نسبت به مردان بهتر عمل می کنند. بنابراین امروزه با حذف محدویت جنسی همه افراد می توانند به دنبال علاقه و شغل مورد نظر خود بروند. بدون شک آینده شغل جوشکاری درخشان خواهد بود.

5/5 - (15 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.