طرح ملی ایران مهارت چیست؟

طرح ایران مهارت | جزئیات ایران مهارت | آموزشگاه ایران مهارت

طرح ایران مهارت چیست؟

ایران مهارت یک طرح ملی است که به تصویب و تفاهم مشترک بین سازمان فنی و حرفه ای و وزات آموزش و پرورش رسیده است. هدف اولیه از اجرای این طرح، برگزاری دوره های کوتاه مدت مهارت آموزی برای دانش آموزان متوسطه اول در دبیرستان ها و به کمک آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای می باشد.

باید متذکر شده که هدف کلی از اجرای ایران مهارت، ایجاد روحیه کارآفرینی در بین دانش آموزان و شکوفایی استعدادها می باشد.

بخشنامه طرح ایران مهارت

معاون آموزش متوسطه طی مصاحبه ای در خصوص توجه به اجرای طرح “ایران مهارت” در مدارس عنوان کرد:

بخشنامه ایران مهارت آماده شده و به اکثر استان‌ها ارسال شده است، همچنین دستورالعمل طرح ایران مهارت هم در حال ارسال است”

وی ادامه داد:

“جمعیت هدف این طرح، دوره اول متوسطه بوده و با توجه به پودمان‌ های کار و فناوری و نیاز دانش آموزان، برخی مهارت‌ ها کاربردی بصورت کوتاه مدت به دانش آموزان آموزش داده خواهد شد”

مجریان طرح ایران مهارت

مجریان طرح ایران مهارت آموزشگاه های فنی و حرفه ای و مدارس دوره متوسطه اول به صورت مشترک می باشند.

آموزشگاه کامپیوتر و حسابداری آریا گستر مفتخر است تا به عنوان معتبرترین آموزشگاه فنی و حرفه ای در جنوب تهران، با مدارس در برگزاری سرفصل های ایران مهارت و دوره هایی نظیر،فناوری اطلاعات ،برق،تاسیسات،گردشگری ،خدمات آموزشی،معماری،بهداشت و ایمنی ،امورمالی و بازرگانی

 

رشته های طرح ایران مهارت چیست؟!

حدود ۵۰۰ رشته فنی زیر مجموعه طرح ایران مهارت می باشد که دانش آموزان بر اساس نیاز و علاقه مندی خود می بایست یک یا چند مهارت را برگزیده و در طول مدت تحصیل خود در مقطع متوسطه اول در زمان ۴ تا ۴۰ ساعت آن مهارت ها را بیاموزند.

همانطور که گفته شد ایران مهارت طرح مشترک بین وزارت آموزش و پروش و سازمان فنی حرفه ای می باشد که طی آن دانش آموزان با هدف فراگیری مهارت های فنی با مشارکت سازمان فنی حرفه ای و آموزشگاه های آزاد زیر مجموعه این سازمان پوشش داده می شود.

در فایل زیر می تواند کل رشته های موجود در طرح ایران مهارت را مشاهده نمایید.

 

رشته های ایران مهارت زیر مجموعه آریا گستر

آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای آریا گستر با مجوز تمام مهارت های زیر مجموعه رشته های فناوری اطلاعات، امور مالی و بازرگانی، الکترونیک و گردشگری در راستای همکاری با دبیرستان های متوسطه اول استان تهران تمام رشته های زیر را برگزار می کند.

 

مدت دوره ایران مهارت

مدت زمان دوره ایران مهارت برای هر دانش آموز بین ۲ تا ۲۰ جلسه می باشد. همانطور که پیش تر گفته شد دانش آموزان طبق علاقه خود شرکت در دوره های مختلف را انتخاب می نمایند و با توجه به دوره های مورد نیاز دانش آموزان، امکانات لازم به مدارس ارائه می گردد.

هدف طرح ایران مهارت

هدف از اجرای این طرح تقویت مهارت های فنی دانش آموزان به منظور آمادگی بیشتر برای ورود به بازار کار می باشد، چرا که تنها آموزش آکادمیک جهت اشتغال به کار بصورت حرفه ای کافی نمی باشد.

دانش آموزان طی دوره های ایران مهارت بصورت عملی مهارت های فنی مورد علاقه خود را فرا خواهند گرفت.

این موضوع در توسعه کارآفرینی و ایجاد انگیزه بسیار مؤثر خواهد بود و دانش آموزان را از محفوظات کتاب های درسی خارج می نماید.

مدرک ایران مهارت

این طرح خارج از برنامه درسی مدرسه خواهد بود و همچنین در پایان دوره برای دانش آموزان گواهینامه نیز صارد می گردد که به عنوان اولین رزومه کاری معتبر آنان برای ورود به بازار کار محسوب می گردد.

نمونه مدرک طرح ایران مهارت 

بخشنامه طرح ایران مهارت برای مدارس دولتی می باشد ولی مدارس غیر دولتی نیز در صورت آمادگی می توانند ۵۰ درصد از ساعات فوق برنامه را به موضوع مهارت‌آموزی اختصاص دهند و در مدارس دولتی هم اجرایی شدن این طرح در ساعات فوق برنامه و پنجشنبه‌ها در نظر گرفته شده است.

هزینه طرح ایران مهارت

مدیر کل دفتر آموزش متوسطه اول درباره تأمین هزینه طرح ایران مهارت اعلام نمود:

“هزینه اجرایی شدن طرح با توجه به هزینه فوق برنامه مدارس بوده البته سعی می‌کنیم از ظرفیت مدارس و سازمان فنی و حرفه‌ای نهایت استفاده را داشته باشیم تا با کمترین میزان هزینه طرح اجرا گردد”

فعلا میزان شهریه بطور ثابت مبلغ ۵۱،۰۰۰ ریال (نفر-ساعت) برای مناطق برخوردار و مبلغ  ۴۰،۸۰۰ ریال برای مناطق نیمه برخوردار ومبلغ ۳۵،۷۰۰ ریال برای مناطق کم برخوردار می باشد که از اولیا دانش آموزان دریافت می گردد و ارتباطی به نوع قرارداد ندارد.

برای مشاهده جزئیات هزینه طرح ایران مهارت و شیوه محاسبه دریافتی آموزشگاه ها و مدارس، فایل PDF شهریه طرح ایران مهارت را مطالعه نمایید.

مدارس مجری طرح ایران مهارت

پس از اجرای طرح ایران مهارت در مدارس، علاوه بر اینکه نمره کسب شده در کارنامه منظور می گردد به دانش آموزان گواهی مهارت فنی و حرفه ای نیز ارائه می شود.

در واقع با ایران مهارت علاوه بر افزایش ظرفیت مهارت آموزی، دانش آموزان قبل از ورود به دوره متوسطه دوم حداقل ۱۰۰ ساعت دوره مهارتی آموزش دیده اند.

بخشنامه طرح ایران مهارت برای 20 درصد از مدارس دولتی و 100 درصد مدارس غیر دولتی ابلاغ گردیده است. با توجه به این ابلاغیه تمام مدارس مشمول می بایست هر چه سریع تر برای اجرای طرح ایران مهارت اعلام آمادگی نمایند و ۵۰ درصد از ساعات فوق برنامه را به موضوع طرح ایران مهارت اختصاص دهند.

لازم به ذکر است اجرای طرح ایران مهارت در مدارس دولتی نیز در ساعات فوق برنامه در نظر گرفته شده است.

ثبت نام در ایران مهارت

برای ثبت نام در طرح ایران مهارت ابتدا می بایست مدیران مدارس وابسته به اهداف مجموعه و یا علاقه دانش آموزان یکسری دوره از رشته های ایران مهارت را انتخاب کرده و با یکی از آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای برای شیوه برگزاری دوره وارد مذاکره شوند.

 

مراکز آموزشی که با این مجتمع آموزشی قرارداد منعقد نمایند پوسترهایی رنگی در ابعاد 100*70 هدیه دریافت خواهند کرد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.