تفاوت Scratch Start TIG با Lift Arc چیست؟

همواره جوشکاری آرگون علاقمندانی داشته که می خواهند با کمترین هزینه به این نوع فرایند بپردازند ما در این مطلب میخواهیم به شما بگوییم چطور با یک اینورتر ساده جوشکاری الکترود جوشکاری تیگ را انجام دهید . اما قبل از هر چیز بدانید برای شروع قوس الکتریکی در این نوع جوشکاری با ما دو مدل مواجهه این که در این مطلب  به تفاوت Scratch Start TIG با Lift Arc خواهیم پرداخت .

در فرایند جوشکاری TIG با روش Lift Arc یا Scratch Start ( آرگون خراشی ) تشابهاتی دیده می شود اما واقعا اینطور نیست.

در روش Lift Arc جوش تمیزتری تولید می کند که بسیار مناسب کارهای سطح حرفه ای است.

این مقاله تفاوت‌های اصلی بین دو روش Scratch Start TIG با Lift Arc در فرایند جوشکاری TIGمورد برسی قرار میدهد.

Scratch-Start TIG چیست؟

Scratch start TIG یک روش شروع قوس است که نیاز به خراش دادن (کشیدن تنگستن به قطعه) الکترود تنگستن روی سطح فلز دارد.

ایجاد قوس الکتریکی به روش آرگون خراشی
ایجاد قوس الکتریکی به روش آرگون خراشی

این یک راه اساسی برای شروع قوس با استفاده از جوشکارهای TIG سطح پایین یا اینورتر جوشکاری الکترود است.

در روش Lift Arc چون الکترود تنگستن داغ می شود به قطع کار خواهد چسبید و به همین دلیل اتصال تنگستن به قطع کار خیلی آسان است.

 

همچنین چسبیدن می تواند باعث ازبین رفتن تنگستن و ایجاد ترک در محل جوشکاری می شود و این اصلا جالب نیست.

نوک تنگستن چسبیده است
نوک تنگستن چسبیده است

در صورتیکه جوشکاری روی سازه حساس می تواند منجر به ترک و آسیب شود بهتر است به جای روش قوس خراشی از روش اینورتر های جوشکاری HFدار بهره برد تا با زدن سویچ تورچ قوس ایجاد شود.

Lift Arc TIG چیست؟

تکنیک قوس بالابر قطعه کار را با نوک تنگستن لمس می کند و سپس الکترود را به سمت بالا بلند می کند.

شروع قوس بالابر نیازی به خراش دادن سطح مواد جوش داده شده ندارد، زیرا الکترود تنگستن جریان کمی را برای جلوگیری از چسبیدن به قطعه فلزی تولید می کند.

ایجاد قوس الکتریکی به روش قوس رو به بالا یا Lift Arc
ایجاد قوس الکتریکی به روش قوس رو به بالا یا Lift Arc

 

توجه داشته باشید که در تصویر بالا هیچ خط و خش وجود ندارد، فقط یک لمس ساده است. همانطور که الکترود را بلند می کنید، قوس بین تنگستن و قطعه کار شروع می شود.

بنابراین، تفاوت قابل توجهی بین لیفت TIG و شروع خراش این است که با لیفت TIG نمی توانید الکترود تنگستن را به فلز بچسبانید.

از آنجایی که جریان اولیه کم است و فقط به دستگاه اجازه می دهد بفهمد که فلز را لمس کرده اید، نمی تواند تنگستن یا قسمت جوش داده شده را ذوب کند. این بدان معناست که هیچ آلودگی تنگستن و بدون سنگ زنی و انجام مجدد جوش وجود ندارد.

برای استفاده صحیح از فرآیند لیفت TIG، ابتدا باید فلز پایه را با نوک تنگستن لمس کنید. سپس روی دکمه روشن/خاموش روی مشعل کلیک کنید یا کنترل پا را فشار دهید تا جریان قطره ای کوچک فعال شود.

در نهایت، به آرامی مشعل TIG را فقط کمی بلند کنید. هنگامی که دستگاه احساس کرد که مدار الکتریکی قطره ای شکسته است، قوس را با آمپراژ خروجی بزرگتری که روی جوشکار تنظیم کرده اید فعال می کند.

TIG قوس بالابر به طور گسترده ای در دسترس قرار گرفته است و ماشین های TIG که از آن پشتیبانی می کنند به اندازه قبل گران نیستند.

جوشکارهای TIG به سختی حتی دیگر فروخته می شوند. حتی جوشکاران سرگرمی ترجیح می دهند امروزه جوش های TIG خود را با قوس بالابر شروع کنند.

آرگون خراشی در مقابل Lift Arc

اکنون که اصول نحوه کار این دو روش راه‌اندازی قوس را توضیح دادیم، بیایید آن‌ها را رو به رو با هم مقایسه کنیم.

در حالی که بالابر TIG بهتر است و معمولاً گزینه ارجح است، روش شروع خراش در شرایط خاص دارای مزایایی است. 

مزایای  Scratch Start TIG

مهمترین مزیت روش ایجاد قوس خراشی این است که شما با یک اینورتر جوشکاری معمولی می توانید این کار را انجام دهید.

برای ایجاد قوس خراشی کافیست که تورچ شیردار معمولی را از یک سو به کانکتور های مثبت و منفی اینورتر و شیلنگ گاز را به مانومتر کپسول آرگون متصل کنید.

این یک راه ساده برای آزمایش فرآیند جوشکاری TIG بدون خرید جوشکار جدید است. معایب شروع از خراش نباید مبتدیان را از کار بیاندازد زیرا کیفیت جوش برای اکثر پروژه های جوشکاری DIY از اهمیت بالایی برخوردار نیست. 

بنابراین، اگر به جوشکاری TIG علاقه مند هستید و نمی خواهید پول بیشتری خرج کنید، یک اینورتر جوشکاری الکترود ارزان قیمت به عنوان منبع این کار را به خوبی انجام می دهد.

معایب  Scratch Start TIG

 • عیب اصلی شروع از خراش، احتمال بالای آلودگی تنگستن است. حتی اگر الکترود را به فلز نچسبانید، عمل خراش برای فرسایش مقداری تنگستن در حوضچه جوش کافی است. 
 • اما مبتدیان اغلب تنگستن را به فلز می چسبانند که خسته کننده است. سنگ زنی مجدد قطعه کار و الکترود تنگستن زمان بر است و تلاش لازم برای انجام کار را افزایش می دهد. به علاوه، الکترودهای تنگستن ارزان نیستند.
 • هر بار که نوک تنگستن می‌چسبد و می‌شکند، باید نوک جدید را دوباره آسیاب کنید و طول عمر الکترود زودتر از موعد کاهش می‌یابد.
 • به طور خلاصه، روش شروع با خراش یک فرآیند تمیز نیست، مهم نیست که چگونه آن را برش دهید. جوش ها ممکن است آلوده شوند، و جوشکاری با شروع خراش بسیار بیشتر از استارت TIG یا HF نیاز دارد.
 • اما اگر تمام چیزی است که دارید، برای کارهای DIY و جوشکاری ساده به خوبی کار می کند.

مزایای  Lift Arc TIG

 • قابل توجه ترین مزیت قوس بالابر، جوش های تمیز است. آلودگی جوش توسط تنگستن زیاد اتفاق نمی افتد، بنابراین قوس بالابر TIG به راحتی آزمایش اشعه ایکس را پشت سر می گذارد.
 • حرفه ای ها به طور منظم از دستگاه های استارت TIG برای ایجاد جوش های دقیق و تمیز TIG در صنایع مهم مانند هوافضا، حمل و نقل، پردازش مواد غذایی و انرژی استفاده می کنند.
 • علاوه بر این، راه اندازی قوس با جوشکاری با قابلیت بالابر TIG بسیار ساده تر است. علاقه مندان یا افرادی که جوشکاری TIG را یاد می گیرند، استفاده از قوس های بالابر را بسیار آسان تر می دانند.
 • علاوه بر این، لازم نیست نگران چسبیدن یا فرسایش تنگستن باشید، که نیاز به سنگ زنی مجدد اتصال و الکترود تنگستن را کاهش می دهد.
 • مزیت قوس بالابر که اغلب نادیده گرفته می شود این است که می تواند جایگزین استارت HF TIG در هنگام کار در اطراف تجهیزات حساس شود. TIG فرکانس بالا می تواند با دستگاه های CNC، تلفن های هوشمند، لپ تاپ ها، دکل های رادیویی، الکترونیک خودرو و تجهیزات پزشکی تداخل ایجاد کند.
 • بنابراین، بلند کردن TIG یک راه حل عالی برای زمانی است که با مشکلات تداخل احتمالی روبرو می شوید. با این حال، در حالی که بعید است، هنوز هم امکان ایجاد آخال های تنگستن جزئی با قوس بالابر وجود دارد.
 • بنابراین، اگر به این نکته اشاره نکنیم که راه اندازی قوس HF هنوز روش شماره یک مورد استفاده جوشکاران حرفه ای TIG با جوش های بحرانی است، نادیده گرفته می شویم.
جدول خلاصه مزایا و معایب
جدول خلاصه مزایا و معایب

جمع بندی:

اگر یک جوشکار علاقه مند هستید و قبلاً جوشکاری الکترود دستی را انجام  دادید، می توانید با روش شروع خراش کار کنید، به خصوص اگر تنها کاری که می خواهید انجام دهید این است که جوشکاری TIG را بدون خرید جوشکار جدید امتحان کنید.

 

4.9/5 - (9 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.