6 خطر جوشکاری زیر آب +راهکار

خطر جوشکاری زیر آب یکی از موضوعات مهم علاقمندان و شاغلین در این شغل پر خطر ، پر چالش و اما پر درآمد است در این مطلب تصمیم داریم به خطرات جوشکاری زیر آب بپردازیم که میتواند جوشکاران زیر آب یا hyperbaric ( هایپرباریک ) را به چالش بی اندازد .

خطرات جوشکاری زیر آب چیست ؟

هایپرباریک یا جوشکاری زیر آب در اصل نوعی از فرآیند جوشکاری است که در زیر آب و در فشارهای بالا شما عملیات اتصال را روی سازه های دریایی انجام می دهید .

سازه های پالایشگاهی ، سکوهای نفتی ، جوشکاری در کشتی سازی و … از مهم ترین مناطق فعالیت جوشکار زیر آب است. این حرفه به سبب اینکه تلفیقی از مهارت های جوشکاری و غواصی است قطعا پرچالش است و نیازمند رعایت نکات مهم در زمینه اینمی است .اما این خطرات و چالش ها چیست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت

1- شوک الکتریکی

آب رسانای مرموزی است به سبب اینکه آب مقاومت پایینی در برابر جریان الکتریکی دارد و جوشکار از عایق استفاده نکند این جریان به بدن وارد و منجر به ایجاد شوک الکتریکی میگردد.

 

شوک الکتریکی در جوشکاری زیر آب
شوک الکتریکی در جوشکاری زیر آب

با وجود اینکه گزارش مرگ به سبب شوک الکتریکی در جوشکاری زیر آب تا به حال خیلی گزارش نشده اما می بایست کاملا در این زمینه نکات ایمنی را رعایت کرد استفاده از اینورترهای جوشکاری DC نه AC دوم : از لباس و دستکش بلند و عایق استفاده کنید ، کابل های جوشکاری مستحکم و ویژه جوشکاری زیر آب باشند سوم : از الکترود های ویژه جوشکاری زیر آب استفاده کنید .

2- انفجار های زیر آب

به سبب اینکه در زمان جوشکاری حباب هایی متشکل از گازهای اکسیژن و هیدروژن به وجود می آید هر کدام از آنها می تواند مثل یک بمب معلق در زیر آب برای جوشکار خطرات انفجاری ایجاد کنند .

جوشکار می بایست به محض ایجاد حباب های متعدد جوشکاری را متوقف تا حباب ها به بالای سطح آب حرکت و از محیط جوشکاری دور شوند.

3-غرق شدگی

یکی از پر خطرترین اتفاقاتی که میتواند برای جوشکار زیر آب روی دهد غرق شدن است اگر جوشکار نسبت به مهارت های غواصی ، اکسیژن گیری ، تربیت ریه و … اصول و آموزش لازم را نبیند قطعا می تواند منجر به اتفاقات ناگواری گردد.

الکترود جوشکاری زیر آب
الکترود جوشکاری زیر آب

 

4- بیماری ها و خطرات ناشی از فشار

یکی از مهمترین پارامترها در جوشکاری زیرآب کنترل و رصد فشار آب است زمانی که بدن با فشار مواجه میگردد گوش ، ریه ، قلب ، مغز نیاز به اتخاذ تصمیماتی خاصی است که در صورت عدم انضباط در این پروسه جوشکار میتواند مورد حمله بیماری ناشی از فشار شود که یکی از پرخطرترین اتفاقات جوشکاری زیر آب می باشد.

5-حیات وحش دریایی

دریاها و اقیانوس ها مناطق شگفت زده ای از حیات اند و به طبع هرکجا زندگی باشد و ورود ما به عنوان یک غریبه در این اکوسیستم میتواند شاهد واکنش های حیوانات باشد ، ماهی های خطرناک ،گوشت خوار و وحشی در دریا میتوانند یکی از مخاطرات جوشکاران زیر آب باشند.

6- انجماد و یخ زدگی

غواصی در آب های سرد نیازمند مهارت و رعایت دستورالعمل های خاصی است جوشکار می بایست از تجهیزات مناسب در این نوع اب ها بهره برده تا از کاهش دما بدن و به طبع انجماد جلوگیری نماید.

جمع بندی

اگر می خواهید وارد جوشکاری زیر آب شوید ابتدا می بایست آموزش مناسب ببینید ، مهارت های غواصی و جوشکاری را با رعایت دستورالعمل ها فرا بگیرید تا با کاهش خطرات جوشکاری زیر آب بتوانید سالها در این شغل کار و کسب درآمد کنید .

اگر علاقمند به آموزش جوشکاری زیرآب هستید می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید

منبع 

 

5/5 - (6 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.