10 شگفتی در جوشکاری!!!

جوشکاری می تواند یک مهارت ارزشمند در تعدادی از صنایع باشد، از تولید خودرو و ساخت و ساز تا حفظ ایستگاه فضایی بین المللی. اگر شما علاقه مند به جمع آوری اطلاعات جوشکاری هستید، چیزی بیشتر از “سوزاندن” فلز با هم وجود دارد. برای یادگیری حقایق و تاریخچه جالب در مورد این رشته، ادامه مطلب را بخوانید.

1-جوشکاری هزاران سال قدمت دارد

در حالی که تا دهه 1800 به فرآیندی تبدیل نشد که امروز می شناسیم، اما از عصر برنز به نوعی وجود داشته است. نمونه قدیمی دیگر را می توان در برخی از اهرام باستانی مصر مشاهده کرد: هیروگلیف هایی که جوشکاران را در حال کار نشان می دهد، در بیش از یک بار کشف شده است.

2-بیش از نیمی از محصولات دست ساز نیاز به جوش دارند

چه به ماشین‌های مسابقه‌ای یا مزرعه‌ای، کشتی‌های اقیانوسی یا رایانه‌های شخصی فکر می‌کنید، جوشکاری نقش مهمی را ایفا می‌کند. در بسیاری از موارد، محصولاتی مانند اینها به دخالت آنها وابسته است

اولین ربات جوشکاری در سال 1954
اولین ربات جوشکاری در سال 1954

 

3-اولین ربات صنعتی کاربردی برای جوش ساخته شد

Unimate جنرال موتورز در سال 1954 به عنوان یک واحد تک بازو که برای انجام جوش های نقطه ای طراحی شده بود، وارد صحنه خودرو شد. وزن آن بیش از دو تن بود و کار خود را به لطف دستورات گام به گام ذخیره شده در یک درام مغناطیسی متصل انجام داد.

4-جوشکاری اولتراسونیک اولین خودروی بدنه پلاستیکی را خلق کرد

در حالی که ماشین های پلاستیکی دوام نیاوردند، جوشکاری اولتراسونیک دوام آورد – امروزه در تعدادی از صنایع مانند خودروسازی و الکترونیک استفاده می شود. حتی می توان از آن برای ذوب پلاستیک و سایر مواد ساخت بشر استفاده کرد. کاربرد هر چه که باشد، امواج با فرکانس بالا بین مولکول ها گرما ایجاد کرده و آنها را به هم وا می دارد.

جوشکاری التراسونیک
جوشکاری التراسونیک

5-جوشکاری در سال 1969 به فضا رسید

روسیه تلاش های خود را بر روی ماشین آلات خود انجام داد، اما اکنون در همه کشورهای فضایی رایج است. علاوه بر این، در فضای بیرونی، به دلیل عدم اکسیداسیون در مسیر مولکول‌های فلز، فلز به طور خودکار به هم قالب می‌شود. این به عنوان جوش سرد شناخته می شود.

6-جوش مرطوب و خشک نیز وجود دارد

تفاوت ساده بین جوشکاری مرطوب و خشک این است که اولی در محیطی انجام می شود که مستقیماً توسط آب احاطه شده است. دومی حداقل در مقادیر زیاد از آن محافظت می شود. با این وجود بیشتر جوشکاری ها در محیط های خشک انجام می شود. حتی جوشکاری زیر آب همیشه نیازی به تعامل مستقیم با آب ندارد.

7-فن آوری های جوشکاری در اعماق دریا تا 2000 فوت پایین آمده است

نیروی دریایی ایالات متحده این رکورد را در سال 2005 به ثبت رساند. کمترین جوش خشک توسط صنایع جهانی در سال 1990 ثبت شد، کار در عمق 1075 فوتی انجام شد.

جوشکاری در اعماق آب
جوشکاری در اعماق آب

 

8-جوش انفجاری نوع دیگری است

اساساً همانطور که از نامش پیداست کار می کند: انفجارهای کنترل شده برای جوش دادن فلزات به یکدیگر بدون از بین بردن خواص ذاتی هر کدام استفاده می شود. به ویژه برای فلزات ناسازگار و همچنین ترکیب فلزات با غیر فلزات استفاده می شود.

Fume plume چیست ؟
Fume plume چیست ؟

9-آن گاز یک نام دارد

“فوم فلوم” به ستون دودی اطلاق می شود که از محل برخورد فلزات جوش داده شده بلند می شود. در مورد گرما و جرقه، آنها می توانند به دمای 5000 درجه برسند تا این اتفاق بیفتد.

10-جوشکاری همیشه مورد تقاضا است

با توجه به فراگیر بودن جوشکاری در جامعه مدرن و همچنین کاربردهای فراوان آن، در بسیاری از زمینه های کاری به عنوان یک مهارت مورد توجه قرار گرفته است. جوشکارها معمولاً حقوق خود را راهنمایی می کنند، همچنین جوشکاران بسیار ماهر می توانند بدون مدرک دانشگاهی بیش از شش رقم داشته باشند!

5/5 - (11 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.