23 ابزار و تجهیزات جوشکاری + تصویر

به عنوان یک مبتدی احتمالا کنجکاو هستید که فرآیند جوشکاری چگونه انجام می شود و ابزار و تجهیزات جوشکاری که روزانه با آن سروکار دارید کدام است ؟ به طور کلی جوشکاری برای مبتدیان در ابتدا می تواند کمی گسترده و چالش برانگیز باشد اما هر چه قدر که دانش و مهارت خود را در این زمینه افزایش می دهید، حرفه جوشکاری نیز لذت بخش تر خواهد بود. همان طور که گفته شد حرفه جوشکاری به علت گسترده بودن دارای ابزار و تجهیزات متعددی می باشد که هر کدام نقش بزرگی را برای ایجاد یک جوش بی نقص، ایفا می کنند. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه آریاگستر به ضرروی ترین ابزار و تجهیزات جوشکاری اشاره می کنیم.

لیست ابزار و تجهیزات ضروری جوشکاری

 • آچار
 • چکش
 • انبر جوشکاری
 • اسکنه
 • انبر قطعه گیر
 • سیلندر گاز جوشکاری
 • برس سیمی
 • گیره جوشکای
 • آسیاب زاویه ای
 • فندک جرقه ای
 • تمیز کننده نازل جوشکاری
 • پانچ جوشکاری
 • ابزار مقایس فلز
 • نوار متر
 • مخزن گاز
 • شیر تنظیم کننده گاز
 • شلنگ
 • عینک جوشکاری
 • کلاه ایمنی
 • دستکش مخصوص
 • سندان
 • پیشبند مخصوص جوشکاری
 • تورچ یا مشعل جوشکاری

 

آچار

 

ابزار و تجهیزات جوشکاری

همان طور که می دانید آچارها معمولا برای سفت کردن و یا شل کردن بست های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در جوشکاری نیز آچار دو سر برای سفت کردن و یا باز کردن مهره های گیره جوش استفاده می شود تا در عین عملیات جوشکاری، فلز ثابت قرار بگیرد.

مرتبط بخوانید : آیا زنان می توانند جوشکار شوند ؟ 

چکش

ابزار و تجهیزات جوشکاری

یکی از ابزار و تجهیزات جوشکاری چکش می باشد که برای براده برداری و حذف سرباره و کثیفی روی فلز جوش داده، موثر واقع می شود.

مرتبط بخوانید : 17 نکته مهم در مورد الکترود 7018 که باید بدانید

انبر جوشکاری

انبر های جوشکاری به طور  ویژه ای برای حذف موثر پاشش جوش طراحی شده اند. همچنین برای بریدن سیم جوش نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مرتبط بخوانید : گام به گام با جوش Co2 آشنا شوید

اسکنه

ابزار و تجهیزات جوشکاری

مهم ترین ابزار و تجهیزات جوشکاری جهت تمیز کردن و صاف کردن سطوح فلز، ابزار اسکنه می باشد. با استفاده از این ابزار می توانید به راحتی تمام پاشش، سرباره و هرگونه کثیفی را از روی سطح فلز پس از جوش دادن، پاک و تمیز کنید.

مرتبط بخوانید : 5 تجهیزات جوشکاری تیگ 

انبر قطعه گیر

یکی دیگر از ابزار و تجهیزات جوشکاری که نقش بزرگی را ایفا می کند، انبر قطعه گیر می باشد. جوشکاران برای بلند کردن و نگهداشتن قطعه کوچکی از فلز داغ از این انبر استفاده می کنند. جنس این نوع انبر ها معمولا فولاد بوده و برای جوشکاران و آهنگران بسیار ضروری می باشد.

مرتبط بخوانید : 6 اصل در آموزش جوشکاری مبتدی 

سیلندر گاز جوشکاری

برای باز و بستن سوپاپ مخزن گاز مورد نیاز جوشکاری از سیلندر گاز استفاده می شود.

برس سیمی

ابزار و تجهیزات جوشکاری

برای تمیز کردن سطوح جوش قبل و بعد از جوشکاری، برس سیمی مورد نیاز است. همان طور که می دانید کیفیت و تمیز بودن جوش بسیار مهم و حیاتی می باشد. بنابراین همیشه به خاطر داشته باشید که برای تمیز کردن سطوح جوش از برس یا چکش براده برداری ساخته شده از جنس فولاد ضد زنگ استفاده کنید.

گیره جوشکای

ابزار تجهیزات جوشکاری

گیره های جوشکاری ورقه های فلزی هستند که به طور موقتی دو قسمت از فلز را محکم کنار هم نگه می دارد. گیره های جوشکاری این امکان را به شما می دهند تا قطعه کار خود را ایمن نگه دارید. گیره های جوشکاری معمولا با بیشتر میز جوشکاری سازگار هستند و نقش بزرگی را ایفا می کنند. بنابراین قبل از شروع عملیات جوشکاری، از محکم بودن گیره های خود اطمینان کسب کنید.

آسیاب زاویه ای

ابزار و تجهیزات جوشکاری

آسیاب زاویه ای یکی دیگر از ابزار و تجهیزات جوشکاری می باشد که نقش بزرگی را برای داشتن یک عملیات جوشکاری بی نقص ایفا می کنند. آسیاب زاویه ای دارای یک دیسک یا سنگ مصرفی هستند که برای صاف و صیقلی کردن تمام سطوح فلز قبل از عملیات جوشکاری موثر می باشد.

فندک جرقه ای

فندک جرقه ای برای روشن کردن گاز داخل تورچ کاربرد دارد.

تمیز کننده نازل جوشکاری

نوک جوش پاک کننده برای تمیز کردن نازل و سیم جوش کاربرد دارد.

پانچ جوشکاری

پانج جوشکاری یکی دیگر از ابزار و تجهیزات جوشکاری می باشد که برای علامت گذاری بر روی فلز جهت حفر سوراخ و مشخص کردن نقطه شروع جوشکاری موثر است. به طور خلاصه پانچ جوشکاری معمولا برای علامت گذاری به کار می رود و به جوشکاران در عین عملیات جوشکاری کمک بسیاری می کند.

ابزار مقایس فلز

ابزار و تجهیزات جوشکاری

یکی از کلیدی ترین ابزار و تجهیزات جوشکاری که به جوشکاران کمک می کند که با توجه به آن تنظیمات جوشکاری را به درستی تنظیم کنند، ابزار مقایس ضخامت فلز می باشد. همان طور که می دانید اندازه گیری دقیق ضخامت فلز در جوشکاری بسیار حائز اهمیت می باشد و با توجه به آن بایستی آمپر و الکترود انتخاب کرد.

نوار متر

نوار متر برای اندازه گیری قطعه کار های طولانی، بزرگ و ضخیم کاربرد دارد.

مخزن گاز

سیلندر های گاز جوشکاری با ورق های فولادی ضخیم ساخته شده اند زیرا باید فشار گاز بالایی را تحمل کنند. یکی از اصلی ترین ابزار و تجهیزات جوشکاری مخزن گاز می باشد که گاز موجود در آن نقش محافظت از مهره جوش را در برابر ذرات معلق هوا را بر عهده دارد. همان طور که می دانید انواع مختلف جوشکاری نیاز به گاز خاصی دارند به طور مثال برای جوشکاری تیگ نیاز به گاز آرگون می باشد در حالی که در جوشکاری میگ باید از گاز Co2 بهره برداری بشود.

سیلندر اکسیژن

گاز اکسیژن را می توان برای مدت طولانی در یک سیلندر ذخیره کرد. دمای سیلندر 70 درجه فارنهایت باقی می ماند و فشار گاز حدود 2200 پوند بر اینچ مربع حفظ می شود. سیلندر اکسیژن به رنگ مشکی و سوپاپ آن از سمت راست باز می شود. این دو نکته را برای تشخیص سیلندر اکسیژن به خاطر داشته باشید.

مخزن گاز استیلن

تقریبا 20% از گاز استیلن تولید شده در جوشکاری استفاده می شود. زیرا حرارت شعله ی آن بالاست. استلین سومین شعله پر حرارت پس از دیسیانواستیلن و سیانوژن است و برای جوشکاری آهن و فولاد استفاده می شود. جوشکاری اکسی اتیلن در مناطقی که دسترسی به برق مشکل است مورد استفاده قرار می گیرد. در حین جوشکاری فشار این گاز باید با رگولاتور تنظیم شود تا از انفجار استیلن و تجزیه ان به هیدروژن و کربن جلوگیری شود. گاز استیلن به صورت مایع در داخل کپسول ذخیره می شود و معمولا سیلندر آن به رنگ قرمز بوده و سوپاپ آن از سمت چپ باز می شود. توجه داشته باشید که کپسول های استیلن نباید در حالت خوابیده مورد استفاده قرار بگیرند.

شیر تنظیم کننده گاز

ابزار و تجهیزات جوشکاری

شیر تنظیم کننده گاز یکی دیگر از ابزار و تجهیزات جوشکاری می باشد که وظیفه کنترل فشار گاز در عین عملیات جوشکاری را بر عهده دارد. فرآیند های جوشکاری و برش سوخت اکسیژن نیاز به گاز هایی در فشارهای خاص دارند و معمولا از رگولاتور ها برای کاهش فشار زیاد سیلندر های ذخیره سازی به آنهایی که برای برش و جوش استفاده می شوند استفاده می شود. تنظیم کننده های گاز اکسیژن معمولا دو مرحله دارند: مرحله اول تنظیم کننده گاز را با سرعت ثابت از سیلندر رها می کند با وجود اینکه فشار در سیلندر با انتشار گاز کمتر می شود. مرحله دوم تنظیم کننده کاهش فشار از فشار متوسط ​​تا فشار کم را کنترل می کند. این جریان ثابت است. مونتاژ شیر دارای دو فشار فشار است ، یکی نشانگر فشار سیلندر و دیگری نشان دهنده فشار شلنگ.

شلنگ

ابزار و تجهیزات جوشکاری

در اصل با استفاده از شلنگ می توان گاز مورد نیاز جوشکاری را از رگولاتور ها به مشعل جوش رساند. شلنگ های جوشکاری معمولا از پلاستیک با کیفیت تولید می شوند. به طور معمول یک لوله سیاه یا آبی برای گاز اکسیژن استفاده می شود در حالی که لوله قرمز برای گاز استلین می باشد.

عینک جوشکاری

ابزار و تجهیزات جوشکاری

یکی از ابزار و تجهیزات جوشکاری که ایمنی شما را تضمین می کند عینک جوشکاری می باشد. این نوع عینک ها به گونه ای طراحی شده اند که از چشمان شما در برابر اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز شعله گاز با دمای بالا محافظت می کند.

کلاه ایمنی جوشکاری

ابزار و تجهیزات جوشکاری

اصلی ترین و مهم ترین ابزار و تجهیزات جوشکاری کلاه ایمنی می باشد. کلاه ایمنی جوشکاری نه تنها از چشم و پوست در برابر جرقه های جدی محافظت می کند بلکه از سوختگی سر و صورت نیز محافظت کرده و باعث می شود تا آسیب جدی وارد به چشم هایتان نشود.

دستکش مخصوص

 

دستکش های جوشکاری ابزاری هستند که از دست جوشکار در برابر خطرات ناشی از جوشکاری محافظت می کنند.  این دستکش ها به جوشکاران اجازه می دهد تا شوک الکتریکی، گرمای شدید و اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز محافظت شود.

سندان

 

سندان از یک فلز قوی (معمولا فولاد آهنگری یا ریخته گری) با سطح صافی تشکیل شده است. در مواقعی که قصد دارید فلز جوش داده را چکش بزنید، می توانید از سندان استفاده کنید. هر چند که سندان یک ابزار آهنگری می باشد.

پیشبند مخصوص جوشکاری

پیشبند و به طور کلی لباس های جوشکاری ضد حریق بوده و توصیه می شود تمام جوشکاران برای حفظ سلامتی و ایمنی خود تمام نکات را جدی بگیرند و از ابزار و تجهیزات ایمنی استفاده کنند.

مشعل یا تورچ جوشکاری

در نهایت مهم ترین ابزار و تجهیزات جوشکاری تورچ یا مشعل جوش می باشد که نقش بزرگی را برای ایجاد مهره جوش ایفا می کند. مشعل جوشکاری وسیله ای مکانیکی است که با مخلوط کردن گازها، شعله ای داغ برای جوشکاری یا بریدن قطعات فلزی تولید می کند. این وسیله با استفاده از حرارت بسیار بالا، سطوح فلزی را به هم اتصال می دهد. حرارت زیاد موجب ذوب شدن سطح دو فلز و در نتیجه متصل شدن آنها به یکدیگر می شود، پس از قطع حرارت، قسمت ذوب شده، سفت و سخت می شود و دو فلز بطور دائمی به هم جوش می خورند.

مشعل جوشکاری معمولا شعله ای با حرارت 2750 الی 3300 درجه سانتیگراد تولید می کند. این حرارت برای ذوب کردن موضعی فلز کافی است. مشعل برای این کار دو گاز استیلن و اکسیژن خالص را بطور کامل با هم مخلوط و شعله حاصل را به نقطه مورد نظر هدایت می کند.

مشعل های جوشکاری به دو نوع هستند:

مشعل فشار پایین

مشعل فشار بالا

در مشعل فشار پایین، گاز استیلن وارد محفظه ای می شود که در آنجا با جریانی از اکسیژن که فشار بالایی دارد مخلوط می گردد. شدت جریان اکسیژن مقدار استیلن مشتعل را کنترل می کند. در مشعل فشار بالا، هر دو گاز، تحت فشار با هم مخلوط می شوند. مقدار حرارت تولید شده توسط اندازه دهانه مشعل جوشکاری کنترل می شود. هرچه دهانه نصب شده بر سر مشعل بزرگتر باشد، فشار گاز بیشتر است.

جمع بندی

همان طور که مطالعه کردید، در این مطلب از سایت آموزشگاه آریاگستر سعی شد تمام ابزار و تجهیزات مهم و کلیدی جوشکاری را معرفی و وظیفه آنها مورد بررسی قرار دهیم. به طور کلی جوشکاری رشته ای مبتنی بر مهارت است بنابراین هرچه بیشتر در این حوزه مطالعه و تمرین داشته باشید می توانید سریع تر آن را فرا بگیرید.

5/5 - (14 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.