6 ویژگی یک تراشکار حرفه ای (100%کاربردی)

وظایف تراشکار و ویژگی­هایی که باید داشته باشد، در طول زمان بیشتر مورد توجه مردم، بخصوص کسانی که در صنایع مختلف فعالیت می­کنند، قرار گرفته است. گذر زمان نشان داد که نیاز صنایع مختلف به تراشکار نه تنها کم نشده است بلکه با گسترش روزافزون آن­ها، افزایش نیز پیدا کرده است. از همین رو، جستجو و همچنین تقاضا در مورد این حرفه افزایش چشم­گیری یافت. علاوه بر تقاضای صنایع مختلف، تقاضای افراد برای یادگیری این حرفه و شغل نیز بیشتر شده است. به همین علت، آشنایی با وظایف تراشکار و ویژگی­های این شغل و افرادی که به این حرفه مشغول هستند، بسیار مهم است. در ادامه با ما همراه باشید تا با هم با وظایف و ویژگی تراشکار بیشتر آشنا شویم.

تراشکاری و دستگاه های پیشرفته
تراشکاری و دستگاه های پیشرفته

کیستی و وظایف تراشکار

 • در ابتدا شاید بهتر باشد به این سوال که تراشکار کیست؟ بپردازیم.

 تراشکار کسی است که با هنر و تجربه و مهارتی که دارد، به فلزها شکل و فرم می­دهد تا این قطعات فرم داده شده در مصارف گوناگون مورد استفاده قرار گیرند.

 • حالا که با کار تراشکار آشنا شدیم، شاید این سوال مطرح شود که این قطعات در چه زمینه ­ها و صنایعی مورد استفاده قرار می­گیرند؟

 این قطعات فرم داده شده که دارای کاربردهای گوناگونی هستند، در صنایع مختلفی همچون خودروسازی، کشاورزی و بسیاری دیگر کاربرد دارند.

 • سوال بعدی شاید این باشد که این­ کار به چه صورت انجام می­پذیرد؟

در گذشته تراشکار­ی به صورت دستی و سنتی انجام می­شد که کار، به نسبت زمان­گیرتر و با دقت کمتری انجام می­شد. امروزه از دستگاه­های صنعتی با دقت بسیاربالا در این زمینه استفاده می­­شود.

  از وظایف تراشکار گفتیم، ولی باید حتما به یک نکته مهم توجه کنیم. این شغل چه به صورت دستی صورت پذیرد و چه با دستگاه­های فوق پیشرفته، بدون حضور فردی به نام تراشکار به هیچ عنوان و در هیچ زمانی انجام نمی­شود.

  افراد در این شغل یا در کارگاه­های شخصی مشغول به کار هستند یا به عنوان تراشکار در کارخانه ­ها استخدام می­شوند.

 • یک تراشکار باید در کار با فلز خوب و مسلط باشد.
 • آشنایی او با ماشین آلات و تجهیزات این شغل، یکی دیگر از وظایف یک تراشکار است.
 • به دلیل ارتباط این شغل با دیگر مهارت­ها مانند جوش­کاری و برش­زنی و…، یک تراشکار باید در این موارد نیز مهارت کافی داشته باشد.
 • یکی از وظایف یک تراشکار، آشنایی با ساختار قطعه است و داشتن مهارت در نقشه­کشی به این امر بسیار کمک می­کند.

شکل­ دهی و فرم­ دهی فلزات نیاز به یک تجربه و دانش و ذوقی دارد که هر فردی قادر به آن نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره ویژگی­ تراشکار بیشتر بدانیم.

تراشکار و رعایت نکات ایمنی که یکی از لزومات اصلی این حرفه است
تراشکار و رعایت نکات ایمنی که یکی از لزومات اصلی این حرفه است

ویژگی تراشکار و نکاتی مهم

 • شاید یکی از اولین سوال­ها درباره ویژگی تراشکار این باشد که فعالیت در این شغل نیاز به تحصیلات دارد یا نه؟

درگذشته بیشتر این شغل را به صورت تجربی و در کار در کارگاه­ها و زیرنظر یک تراشکار ماهر فرا می­گرفتند و حتی همین موضوع در امروز نیز مشاهده می­شود. امروزه علاوه بر راه قبلی، از راه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک و سپس زیرشاخه تراشکاری، می­توان این مهارت را به صورت آکادمیک آموخت. در مقطع هنرستان نیز رشته­ای به نام تراشکاری وجود دارد.

 • بعد از آشنایی با این مقوله، شاید این موضوع مطرح شود که وضعیت درآمد این شغل چگونه است؟ تراشکاری حرفه­ای آزاد است و فرد با توجه به مهارت و تعهدی که نسبت به سفارش دهنده دارد، سفارش و درآمد بیشتری دریافت می­کند.

تعهد کاری 

 • از تعهد کاری صحبت کردیم، مهارت و تعهد در این شغل از رکن­های اصلی موفقیت­ هستند. از داشتن تعهد، انصاف و اخلاق به وجود می­آید. از داشتن تعهد، آراستگی و نظم رشد می­کند.

  تمام این موارد باعث می­شود درخواست­های کار که به سوی تراشکار روانه شده است افزایش یابد و در نتیجه درآمد و موفقیت بیشتری نیز به سمت آن فرد می­آید. همانطور که در ابتدا گفتیم، افزایش روزافزون نیازهای کارخانجات به این قطعات فلزی سبب افزایش موقعیت­ها و پیشنهاد­های شغلی شده است. از همین رو، شناختن این ویژگی­ها و کسب آن­ها باعث موفقیت فرد می­شود.

علاقه مندی و استعداد

 • از دیگر ویژگی­های بسیار مهم در این شغل، علاقه ­مندی و استعداد است. در واقع این دو ویژگی باید در ابتدا وجود داشته باشند تا دیگر ویژگی­ها به دست آیند.

  علاوه بر وظایف تراشکار و ویژگی­های او، شاید نیاز باشد بازهم به نکاتی بپردازیم.

 

رعایت نکات ایمنی 

 • نکات ایمنی که یک تراشکار موظف است آن­ها را رعایت کند نیز جزو وظایف تراشکار به حساب می­آید.آسیب جدی مانند قطع شدگی انگشتان که ممکن است در صورت بی­ احتیاطی در استفاده از دستگاه­ها به وجود بیاید. برخورد خرده فلزات به چشم ممکن است آسیب بسیاری به چشم وارد کند. آسیب به گوش یا مشکلات تنفسی از دیگر مشکلاتی است که در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی ممکن است سراغ این افراد بیاید.

برای جلوگیری از این مشکلات نیاز است که از وسایل ایمنی مانند عینک، ماسک، دستکش و همچنین محافظ گوش استفاده کرد.

اخلاق حرفه ای 

 این حرفه همچون خلق یک اثر هنری می­باشد و تراشکار کسی است که این اثر هنری را خلق می­کند. فلز در زیر دستان این هنرمند طوری شکل داده می­شود که اثر نهایی که یک قطعه است، دارای نقشی می­شود که دستگاه را یک قدم به سوی کامل شدن پیش می­برد. قطعه­ ای فلزی که چنان فرم و صیقل داده شده است که از نظر زیبایی در چشمان کسی که آن را با دستانش ساخته است، چیزی زیباتر یافت نمی­شود. این توصیفات از یک تراشکار و عشق به این کار در نزد این افراد، شاید حسن ختام خوبی برای این موضوع باشد.

 در این مقاله سعی کردیم درباره وظایف تراشکار و ویژگی­­هایی که یک تراشکار باید داشته باشد صحبت کنیم. در ابتدا متوجه شدیم یک تراشکار کیست. وظایف تراشکار را شناختیم. از مهارت­ و ویژگی­های مورد نیاز و همچنین تحصیلات آکادمیک در این حرفه صحبت کردیم در نهایت از تعهد و نکات ایمنی در این حرفه صحبت به عمل آمد. امیدواریم این مقاله برای شما در راه شناخت این حرفه و وظایف تراشکار و ویژگی­های او کمکی کرده باشد.

5/5 - (13 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.