با انواع بازرسی جوش آشنا شوید [٧ روش بازرسی جوش ]

آشنایی با انواع بازرسی جوش برای کارشناسان و متخصصان این حوزه همواره مورد توجه بوده است در این مطلب به روش های بازرسی جوش خواهیم پرداخت

انواع بازرسی جوش 

بیشتر تکنیک های بازرسی جوش را می توان به دو دسته تقسیم کرد: بازرسی جوش غیر مخرب و بازرسی جوش مخرب. 

همانطور که از نام ها پیداست، بازرسی جوش غیر مخرب شامل بررسی چشمی جوش یا بازرسی داخلی آن بدون شکستن هیچ قطعه ای از ساخت است. بازرسی مخرب جوش در تلاش برای تعیین انواع خاصی از اطلاعات مهم، جوش را از بین می برد.

هر دو بازرسی جوش غیر مخرب و مخرب معمولا پس از اتمام جوش انجام می شود. 

بازرسی جوش غیر مخرب

این نوع بازرسی های جوش در تلاش برای یافتن هرگونه ناپیوستگی بدون تغییر یا تخریب قطعه تمام شده انجام می شود. آنها از نظر کاربرد، قیمت و دانش اپراتور بسیار متفاوت هستند. در برخی موارد، آنها ممکن است توسط خود جوشکار و نه یک بازرس جداگانه انجام شوند. 

بازرس جوش VT
بازرس جوش VT

بازرسی چشمی VT

بازرسی های چشمی  ساده ترین، سریع ترین و کم هزینه ترین نوع بازرسی جوش هستند و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. در بازرسی چشمی جوش، تکنسین های جوش به دنبال هر گونه ناپیوستگی قابل توجهی مانند سوختگی یا ترک خواهند بود.

بازرسی های چشمی نیز باید به طور منظم بر روی تمام تجهیزات و مواد انجام شود. البته معایبی برای بازرسی جوش چشمی وجود دارد. بینایی انسان خطاپذیر است و بازرسی های جوش چشمی نمی توانند هیچ گونه وقفه داخلی مانند تخلخل یا ضایعات سرباره را شناسایی کنند. 

تست بازرسی مایع نافذ PT
تست بازرسی مایع نافذ PT

بازرسی ترک سطحی مایع نافذ ( PT)

این نوع بازرسی جوش که به آن  تست نفوذ رنگ نیز می گویند، نوعی بازرسی جوش است که برای شناسایی ترک های مویی یا میکروسکوپی روی سطح جوش طراحی شده است که ممکن است با چشم غیرمسلح نامرئی باشد.

در بازرسی جوش نافذ مایع، یک رنگ روشن یا فلورسنت در تمام سطح جوش پخش می شود و اجازه می دهد تا خشک شود. سپس به دلیل تضاد شدید رنگ با مواد جوش، عیوب کوچکی مشاهده می شود. 

مانند بازرسی چشمی، تشخیص ترک سطحی فقط عیوب روی سطح را شناسایی می کند و نمی تواند شکست داخلی جوش را شناسایی کند. 

بازرسی جوش MT
بازرسی جوش MT

بازرسی جوش ذرات مغناطیسی (MT)

در این روش بازرسی، میدان مغناطیسی در اطراف جوش برقرار می شود و پروب های مغناطیسی روی سطح آن اعمال می شود. تجمع ذرات در انتهای این آهنربا ممکن است نشان دهنده انواع خاصی از ناپیوستگی های جوش باشد.

اگر هیچ ذره ای در انتهای آهنربا یا قطب ها جمع نشود، احتمالاً هیچ شکافی در جوش وجود ندارد. 

بازرسی جوش ذرات مغناطیسی را می توان در شرایط خاص فقط بر روی انواع خاصی از مواد استفاده کرد، اما یکی از موثرترین و دقیق ترین انواع بازرسی جوش غیر مخرب موجود است. 

بازرسی جوش RT
بازرسی جوش RT

بازرسی جوش رادیوگرافی (RT)

بازرسی جوش رادیوگرافیک یکی از راه‌های تشخیص ناپیوستگی و عیوب جوش در خود قطعه است، نه فقط در سطح آن. در بازرسی جوش رادیوگرافی، از اشعه ایکس برای نمایش ساختار داخلی قطعه جوش بر روی یک قطعه فیلم عکاسی استفاده می شود. این فرآیند بی شباهت به نحوه جمع آوری اشعه ایکس پزشکی بر روی بدن انسان نیست. 

تغییرات شکل و رنگ روی فیلم می تواند نشان دهنده انواع مختلفی از ناپیوستگی های جوش، از جمله ورود سرباره، تخلخل، و ترک باشد. درست مانند رادیوگرافی های پزشکی، خطرات بهداشتی و ایمنی در این فرآیند نیز وجود دارد و تنها متخصصان آموزش دیده باید این نوع بازرسی جوش را انجام دهند.

بازرسی جوش فراصوت UT
بازرسی جوش فراصوت UT

بازرسی جوش اولتراسونیک (UT)

در تست اولتراسونیک ، یک فرکانس مکانیکی با توان بالا به یک قطعه جوش تابیده می‌شود و زمانی که این پرتو به یک ناپیوستگی در قطعه برخورد می‌کند، به گیرنده‌ای به نام مبدل منعکس می‌شود.

سیگنال منعکس شده را می توان به روش های مختلفی اندازه گیری کرد که می تواند برای کمک به تعیین اندازه، شکل و ماهیت شکست جوش تفسیر شود. 

این روش غیر مخرب در تعیین محل دقیق ناپیوستگی‌های داخلی به‌طور باورنکردنی مؤثر است، اما به سطح بالایی از دانش اپراتور و اغلب تجهیزات گران قیمت نیاز دارد. 

بازرسی جوش اولتراسونیک

بازرسی های مخرب جوش

آزمایش جوش مخرب شامل شکستن یک قطعه جوش داده شده در تلاش برای بازرسی و تجزیه و تحلیل ویژگی های مکانیکی و فیزیکی داخلی قطعه است. 

بازرسی جوش مخرب را می توان به دلایل مختلفی انجام داد، از جمله تجزیه و تحلیل شکست جوش، بازرسی تحقیقاتی، بازرسی نمونه گیری، یا آموزش صدور گواهینامه، اگرچه مورد دوم رایج ترین است. 

یک جوشکار آماتور را در نظر بگیرید که در حال کار بر روی اولین اتومبیل خود است. یک بازرسی مخرب جوش می تواند بر روی یک قطعه ضایعات فلزی که از نظر ضخامت مشابه ماشین است، انجام شود تا تکنسین بتواند تمرین خود را کامل کند و مطمئن شود که جوش نهایی ایمن، مطمئن و قوی است.

بازرسی جوش MACRO ETCH 

 

در این روش نمونه های کوچکی از محل اتصال جوش داده شده جدا شده و سپس با دقت صیقل داده می شود. سپس این قطعات در مرکز خود با یک مخلوط اسیدی ملایم حک می شوند که بسته به فلز اصلی مورد استفاده متفاوت است.

سپس نمونه اسید اچ می‌تواند تصویری چشمی از ساختار داخلی جوش، از جمله شکستگی یا ترک در همجوشی داخلی ارائه دهد. به آن بازرسی برش و اچ نیز می گویند.

بازرسی MARCRO Etch
بازرسی MARCRO Etch

بازرسی جوش کششی عرضی

این روشی برای بازرسی جوش است که به منظور کمک به تعیین کشش در واحد در سطح مقطع یک قطعه جوش داده شده، یا، به سادگی، نقطه شکست جوش های خاصی ساخته شده از فلزات مختلف است. 

در بازرسی جوش کششی عرضی، یک نمونه به سمت شکست هل داده می شود. حداکثر بار مورد نیاز برای انجام این کار بر سطح مقطع تقسیم می شود. بازرسی جوش تنش عرضی یک راه عالی برای تعیین محدودیت ها و حداقل الزامات هنگام کار با انواع جدید یا مواد مختلف است. 

بازرسی جوش تست خم هدایت شده

این روش بازرسی جوش مخرب شامل خم کردن یک قطعه جوش به شعاع خمش از پیش تعیین شده است. تست خمش هدایت شده برای ارزیابی شکل پذیری و یکپارچگی ساختاری انواع خاصی از اتصالات جوش داده شده استفاده می شود. 

انواع مختلفی از تست های خم وجود دارد، اما اغلب در آزمون های آموزشی و صلاحیت استفاده می شود. بازرسان جوش با فشار دادن جوش ها به حد تنشی که تقریباً مطمئناً در میدان در معرض آن قرار می گیرند، می توانند اطمینان حاصل کنند که جوشکارها آماده هستند تا مهارت خود را در مورد “واقعی” تمرین کنند. 

چک لیست بازرسی جوش

در زیر نمونه ای از چک لیستی است که یک بازرس یا جوشکار باتجربه ممکن است هنگام انجام بازرسی جوش از آن استفاده کند. 

نمونه چک لیست بازرسی جوش
نمونه چک لیست بازرسی جوش

در حالی که مراحل خاص بازرسی جوش بر اساس کار و نوع مواد جوشکاری مورد استفاده متفاوت خواهد بود، نکته مهمی که در اینجا باید به آن توجه داشت این است که چگونه بررسی ها و مقررات مهم در هر سه مرحله از فرآیند جوشکاری وجود دارد: قبل، حین و بعد از آن. جوش کامل است 

چک لیست بازرسی قبل از جوش

 • تمام نقشه ها و نقشه ها را مرور کنید تا ببینید آیا باید تغییرات یا ملاحظات خاصی را در نظر گرفت. 
 • اطمینان حاصل کنید که تمام مواد (پایه، مواد مصرفی، و پرکننده) مواردی هستند که در شماتیک ها مشخص شده اند.  
 • وضعیت فیزیکی تمام موادی که قرار است جوش داده شوند را بررسی کنید. 
 • از تمیز بودن محل کار، ابزار و مواد جوشکاری اطمینان حاصل کنید. 
 • تمام ابزارها و منابع انرژی را در صورت نیاز کالیبره کنید. 
 • بررسی کنید که جوشکار دارای صلاحیت و گواهینامه برای این کار باشد. 
 • منبع انرژی پیش گرم 

چک لیست بازرسی در حین جوش

 • اطمینان حاصل کنید که اقدامات احتیاطی و پارامترهای ایمنی همیشه رعایت می شود.
 • در صورت وجود، گرما، ولتاژ، تکنیک، دما و موارد دیگر را پایش کنید. 
 • تک تک پاس های جوش را بررسی کنید.
 • به دنبال هر گونه سرنخ چشمی باشید که می تواند نشان دهنده مشکل باشد. 

چک لیست بازرسی پس از جوش

 • ناپیوستگی را به صورت چشمی بررسی کنید. 
 • در صورت لزوم،  انواع دیگر تست های بازرسی پس از جوش را انجام دهید.
 • طول و اندازه جوش را بررسی کنید. 
 • در صورت لزوم، اطمینان حاصل کنید که عملیات پس از حرارت انجام شده است. 

تجهیزات بازرسی جوش

جوشکاران و بازرسان جوش از تجهیزات مختلفی برای اطمینان از ایمنی در تمام مراحل فرآیند جوشکاری استفاده می کنند. بسته به محل جوش و بازرسی، ممکن است ابزارهای مختلفی مورد نیاز باشد.

به عنوان مثال، یک بازرس جوش در یک کارخانه ممکن است فقط به چشم ها و تجهیزات حفاظتی خود نیاز داشته باشد، در حالی که یک بازرس جوش که در زیر آب کار می کند ممکن است به مجموعه کاملی از تجهیزات بازرسی جوش دیگر نیاز داشته باشد. 

برخی از تجهیزات رایج بازرسی جوش عبارتند از: 

 • بروسکوپ
 • دوربین پل
 • کدها، علائم جوش
 • چراغ قوه
 • گیج بالا-کم، پیت گیج، گیج های دیگر
 • دفترچه ثبت نام
 • آینه
 • مشخصات مالک و طراحی
 • تجهیزات حفاظت فردی
 • دستگاه رادیوگرافی

هواپیماهای بدون سرنشین به عنوان تجهیزات بازرسی جوش

یکی از آخرین تجهیزات بازرسی جوش که نباید نادیده گرفته شود پهپاد یا وسیله نقلیه هوایی بدون سرنشین است. در حالت ایده‌آل، بخش عمده بازرسی جوش قبل از خروج قطعه جوش داده شده از مغازه انجام می‌شود.

بازرسی با هواپیماهای بدون سرنشین
بازرسی با هواپیماهای بدون سرنشین

با این حال، به عنوان بخشی از بازرسی های سالانه و سایر مقررات ایمنی، جوش های مختلف در مکان های صعب العبور ممکن است باید از نزدیک بررسی شوند. 

هواپیماهای بدون سرنشین که روز به روز در دسترس هستند، ممکن است بخشی از راه حل های بسیاری از بازرسان جوش در سال های آینده باشند.

پهپادها با توانایی دسترسی به مکان‌های سخت مانند مخازن نفت، آشیانه‌ها، معادن و موارد دیگر، کلیدی برای ایمن نگه داشتن کارگران و بازرسان در طول بازرسی جوش خواهند بود. پهپاد مجهز به بار اولتراسونیک یا LiDAR فقط دقت و ایمنی را افزایش می دهد.

جمع بندی 

در پایان باید به شما بگوییم اگر جوشکار هستید پیشنهاد میکنیم اطلاعات خود را در مورد بازرسی جوش افزایش دهید این مهارت به شما کمک خواهد کرد  

 

5/5 - (13 امتیاز)

10 نظر

 • سلام مطلبی خیلی عالی بود لذت بردم
  من جوشکار هستم به نظرتون میتونم بازرسی رو هم یاد بگیرم و
  کمکی بهم می‌کنه

 • مطلب تون حرف نداشت سوال دارم به نظرتون به این روش های بازرسی جوش کدوم یکی کاربردی تره؟

  • درود بر شما مادر همه این بازرسی ها چشمی است بعد از آن مایع نافد و در صورت تامین سرمایه فراصوت

 • سلام من بازرسی چشمی رو تا حدودی آشنا هستم میتونم در
  آزمون شما شرکت کنم و مدرک بازرسی جوش چشمی بگیرم ؟
  لطفا راهنمایی کنید

  • درود بر شما بله
   امکان حضور در آزمون و شرکت در آن هست می بایست دو مرحله آزمون کتبی و عملی بازرسی جوش VT بدید که در صورت دریافت حداقل نمره 70 گواهینامه بین المللی دریافت خواهید کرد

  • درود بله
   با مجموعه تماس بگیرید کامل راهنمایی میکنن شما رو
   تلفن تماس واحد جوشکاری : 02166908046

 • من جوشکار هستم و میخوام با یادگرفتن بازرسی جوش درآمد خودم رو بیشتر کنم به نظر شما کدوم نوع بازرسی بهتره و در ضمن اینکه
  شما بازرسی رو یاد میدین

  • درود بر شما
   مادر همه بازرسی ها بازرسی چشمی یا VT است بعد از اون میتونید روی ndt و التراسونیک سرمایه گذاری کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.