به وب سایت آموزشگاه آریا گستر (آریاوش) خوش آمدید

نازی آباد خ مدائن خ بدلی گیوی پلاک ۱۲
تهران ُ،ایران
آموزش HSE
کاربرد HSE

آموزش HSE و کاربردهای آن

آموزش hse یکی از موضوعات مهم برای مهندسین ایمنی و محیط زیست است ما در این مطلب به کاربردها، آموزش ، سرفصل ها و مدرک آن خواهیم پرداخت . ما در آموزشگاه آریاگستر از صفر تا صد HSE را خواهیم گفت و از کاربردهای آن در صنعت ، همچون تراشکاری ، جوشکاری ، صنایع نفتی و پتروشیمی و… اشاره خواهیم کرد پس با ما همراه باشید .

hse چیست ؟

hse مخفف سه کلمه می باشد که به معنای بهداشت و ایمنی در محیط زیست است.

H : بهداشت کار (Health)

S : ایمنی کار (Safety)

E : محیط زیست (Environment)

 

تاریخچه پیدایش بهداشت و ایمنی کار

به طور کلی Hse روش های شناسایی خطر را در مکان های معین ارائه می دهد تا از شدت خطرها کاسته و یا آن ها را حذف کند. در این بین کارکنان نیز آموزش های لازم را جهت واکنش مناسب و پیشگیری از حوادث می بینند.

آموزش hse، به دلیل اینکه در گذشته کارگران مخصوصا در صنعت تولید بسیار دچار حادثه می شدند رواج پیدا کرد. این حوادث در حین کار آنقدر شدید بود که گاها مرگ کارگران را به دنبال داشت. بنابراین کارگران دولت را وادار کردند تا چاره ای بیندیشد.

بدین صورت دولت کارفرمایان را ملزم به تضمین سلامت و ایمنی کار کارگران کرد تا برای آنها حق بیمه ی پزشکی پرداخت کنند. همچنین برای آسیب های گوناگون از جمله بیماری های ناشی از کار و حتی مرگ، کارفرما را ملزم به پرداخت غرامت کرد.

 مهمترین وظیفه ی بهداشت و ایمنی در محیط کار، این است که به کارکنان و کارگران مدیریت استرس و حفظ سلامت مطلوب را آموزش دهد. بنابراین افراد در محیطی ایمن کار خواهند کرد و سلامتی فکری و ذهنی آن ها تامین خواهد شد.

در خصوص بهداشت و ایمنی در محیط کار سازمان بین المللی کار گزارش می دهد که در هر سال (بیشتر از 3 میلیون نفر) به دلیل بیماری های مربوط به کار یا حوادث شغلی جان خود را از دست می دهند. هزینه ی جبران خسارات این حوادث سالانه برابر با 3 تریلیون دلار است. بنابراین پیشگیری از حوادث حین کار بسیار ضروری و مهم بوده و اولویتی حیاتی برای تمام کارکنان است.

بهداشت و ایمنی در محیط کار سبب می شود کارکنانی که برای رعایت ایمنی کار، آموزش دیده اند و یا اطلاعاتی در این خصوص به آنها ارائه شده است (نتایج مثبتی) را کسب کنند. در این قسمت به بیان آنها می پردازیم :

 • افراد در حین کار کمتر آسیب می بینند و خطری آنها را تهدید نمی کند.
 • بهبود سلامت و فرهنگ بهداشت پایه گذاری شده و به ایمنی و تندرستی کمک شایانی می کند.
 • مدیریت ایمنی محل کار و سلامت تامین می شود.
 • با به کارگیری فناوری پیشرفته، رفاه و بهزیستی تضمین خواهد شد.
سرفصل آموزشی HSE

دریافت مدرک hse از سازمان هایی امکان پذیر است؟

بطور کلی دریافت مدرک hse از دانشگاه نسبت به آموزشگاه ها ارج تر است. اما در حال حاضر فاکتور های اصلی در بازار کار داشتن مهارت و دانش است. لذا برای دریافت این مدرک می توان به سازمان های زیر نیز رجوع کرد :

 • مرکز تحقیقات اداره کار
 • مراکز فنی و حرفه ای
 • جهاد دانشگاهی
 • موسسه های آموزشی
 • شرکت های معتبر حوزه hse

 در بین این سازمان ها یکی از مراکز معتبر جهت اخذ مدرک hse ،فنی و حرفه ای می باشد. افراد با شرکت در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای می توانند این مدرک را کسب کنند. دریافت این مدرک از سوی فنی و حرفه ای معتبر و مورد تایید کارفرمایان خواهد بود.

مدرک hse فنی و حرفه ای

اخذ مدرک  hse بیانگر این است که شما از قوانین ایمنی و بهداشت در زمینه های مختلف اطلاعات کافی را دارید و استانداردهای مربوط به آن را به درستی می شناسید. بطور کلی این مدرک یک گواهینامه یا مجوز به حساب می آید. هرچقدر نیروی کار در زمان انجام کار ایمنی بیشتری داشته باشند بهره وری آنها بالا رفته و با اعتماد به نفس بیشتری به امور مربوط به خود رسیدگی می کنند.

مزایای گذراندن دوره hse و اخذ گواهینامه آن به شرح زیر می باشد :

 • کاهش مسئولیت اقتصادی
 • آموزش بیماری ها، جراحات و موارد منجر به مرگ
 • بهبود بازدهی و روحیه ی کارکنان
 • افزایش حن شهرت سازمان
 • افزایش انطباق با قوانین

توضیحاتی در مورد کاربرد hse

کاربرد hse بسیار گسترده بوده و در این قسمت به بخشی از این کاربرد ها اشاره می شود :

 • کاهش ریسک ها و هزینه ها
 • کاهش غیبت و جا به جایی کارکنان
 • کاهش بروز حوادث و تهدید برای اقدام قانونی
 • ارتقای جایگاه سازمان در میان شرکا و تامین کنندگان
 • افزایش بازدهی با داشتن کارکنان سالم تر
 • حسن شهرت در میان سرمایه گذاران به دلیل افزایش مسئولیت پذیری
 • کاهش هزینه های بهداشت و ایمنی ضعیف در محیط کار

افرادی که مدرک hse را دریافت می کنند می توانند ادعا کنند که با مخاطرات مواد شیمیایی آشنایی کامل داشته و درک کاملی از تاثیر این مواد روی سلامت انسان ها دارند. همچنین این افراد می توانند محاسبه کنند که در یک واحد صنعتی و یا غیر صنعتی، تعداد کارکنان باید چند نفر باشند. مدیران شرکت ها افرادی که این مدرک را اخذ کرده اند را افرادی توانا و حرفه ای می پندارند.

 

کسانی که آموزش hse را دیده اند و مدرک را دریافت نموده اند می توانند ادعا کنند که به روش های پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای اشراف کامل دارند. این افراد می توانند در بخش ایمنی شرکت های مختلف مشغول به کار شوند.

آموزش hse تمامی اصول ایمنی و بهداشت شغلی را به افراد تفهیم کرده و استاندارد ها و الزامات اولیه هر کسب و کاری را آموزش می دهد. مهمترین شرکت هایی که hse برایشان کاربرد دارد، شرکت های نفتی و پتروشیمی هستند. با توجه به مواد آلاینده و وجود هیدروکربن ها در ساختار های نفتی لزوم بهره گیری از hse بسیار حائز اهمیت است.

برخی دیگر از حوزه هایی که آموزش hse در آنها کاربرد دارد عبارتند از :

 • صنایع مواد غذایی
 • صنایع تولیدی
 • مشاغل خدماتی دولتی مانند آتش نشانی ها و ….

گذراندن دوره ی hse در تهران

برای آموزش hse و دریافت مدرک مراکز بسیار زیادی در تهران وجود دارد. اما انتخاب مرکزی که تحت نظارت فنی و حرفه ای باشد بسیار مهم است. از این رو برای آموزش hse در تهران می توان به مرکز خدمات یادگیری آریاگستر اشاره کرد. این مرکز فعالیت خود را در سال 1380 آغاز نموه و هدف خود را آموزش بر اساس توانمندی و استعداد های فردی تعیین کرده است.

این مجموعه به عنوان آموزش hse در تهران خدمات مشاوره ای نیز برای متقاضیان در نظر گرفته است تا بتوانند پس از اخذ مشاوره های لازم اقدام به دریافت آموزش های لازم کنند. همچنین از دیگر مزیت های این سازمان این خواهد بود که پس از اخذ مدرک، خدماتی مبنی بر معرفی به بازار کار را نیز ارائه می دهند.

مرکز خدمات یادگیری آریاگستر با بهره گیری از نیروهای متخصص و ماهر سعی بر برگزاری دوره hse دقیق و جامع داشته تا افراد پس از پایان دوره به راحتی بتوانند جذب بازار کار شوند.

شعار مرکز خدمات یادگیری آریاگستر این است که : مهارت سهم کسانی است که آینده را تغییر خواهند داد.

 

مدرک hse

لینک مرتبط

5/5 - (5 امتیاز)
تماس مستقیم با مشاور