آموزش گام به گام لحیم کاری لوله مسی

لوله های مسی در سیستم های آبرسانی امروز در کشورهای توسعه یافته نقش بسزایی دارند و یقینا لحیم کاری لوله های مسی نیز مورد توجه قرار گرفته است در این مطبی تصمیم داریم نحوه لحیم کاری و جوشکاری لوله های مسی را با شما به اشتراک بگذاریم پس با ما همراه باشید .

اگر نیاز به تعمیر یک اتصال نشتی در لوله کشی خود دارید، ممکن است به صرفه باشد که خودتان آن را تعمیر کنید، مشروط بر اینکه مواد مناسب را در اختیار داشته باشید. نحوه اتصال لوله های مسی را با استفاده از قطعاتی که معمولاً در فروشگاههای ابزار فروشی قابل تهیه است میتوانید خریداری کنید.

اما چرا از لوله مسی در سیستم های آبرسانی استفاده میشود؟

این روزها در کشورهای توسعه یافته استفاده از لوله های مسی مورد توجه زیادی قرا رگرفته است که دلایل آن شامل ویژگی های زیر است

1-مس قابلیت بازیافت دارد یعنی در هر شرایط قابل بازیافت بوده و میتوان مجددا به چرخه محصول بازگردد

2-مقاومت مس در برابر تنش ، خوردگی ، رسوبات بالاست به همین دلیل از آسیب پذیری پایین تری نسبت به دیگر لوله هاست.

3-مس نفوذ ناپذیره یعنی از ورود آلودگی و مواد به داخل مایعات درونی ان جلوگیری میکند.

 برای لحیم کاری لوله مسی به چه ابزار و مواد مصرفی نیاز دارید؟

مرحله اول : آماده سازی وسایل و تجهیزات مورد نیاز

لوله مسی با قطر مناسب تهیه کنید

انواع لوله مسی
انواع لوله مسی

 لوله مسی مورد استفاده برای لوله کشی به صورت اسمی در دسترس است، به این معنی که قطر خارجی لوله 1/8 اینچ (0.125 اینچ) بزرگتر از اندازه اعلام شده است. به عبارت دیگر، قطر لوله مسی 1 اینچ اسمی 1.125 اینچ است.

 • اگر برای پروژه خود نیاز به برش لوله دارید، اطمینان حاصل کنید که از کاتر لوله استفاده می‌کنید، لوله را محکم می‌بندید و کاتر را دور لوله می‌چرخانید. باید حدود 8 دور بچرخانید تا لوله قطع شود

اطمینان حاصل کنید که لوله از ضخامت دیواره مناسب برای پروژه شما برخوردار است

 اکثر لوله های مسی با اندازه اسمی در چهار وزن یا ضخامت دیواره موجود هستند که کد رنگی دارند. با این حال، به طور معمول، پروژه های مسکونی شامل لوله های مسی از نوع L یا M است.

 • لوله نوع L با یک برچسب آبی مشخص شده است و معمولاً در تاسیسات تجاری/مسکونی بیشترین استفاده را دارد. نوع M به رنگ قرمز مشخص شده و سبک ترین نوع لوله مسی است و ان را میتواند در مصارف با مایات پرفشار استفاده کرد.
 1.  

اتصالات و مفاصل مناسب برای پروژه تهیه نمایید

انواع اتصالات لوله مسی
انواع اتصالات لوله مسی

بسته به پروژه خود، احتمالاً به ترکیبی از موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • اتصالات نر/ماده، که برای اتصال لوله لحیم کاری به لوله رزوه ای استفاده می شود.
 • اتصالات کاهش دهنده، که برای انتقال از یک لوله با اندازه بزرگتر به اندازه کوچکتر استفاده می شوند.
 • مفاصل آرنج که برای چرخش گوشه ها استفاده می شود، معمولاً خم های 90 درجه هستند، اما در خم های 45 درجه نیز موجود هستند.
 • سه راهی ها و صلیب ها، که برای اتصال یک لوله انشعاب به لوله اصلی، با استفاده از سه راهییا دو شاخه در مورد “صلیب” استفاده می شود.

سیم لحیم مناسب بخرید

سیم لحیم فاقد سرب
سیم لحیم فاقد سرب

 برای سیستم های آب آشامیدنی باید از لحیم کاری هسته جامد بدون سرب استفاده شود(سرب باعث ایجاد نشتی خواهد شد) .  معمولاً 95/5 (95٪ قلع و 5٪ آنتیموان)، یا آلیاژی از قلع و مقدار کمی مس و/یا نقره است که معمولاً در رول های یک پوندی سیم با قطر 1/8 اینچ فروخته می شود. با سرب نباید برای سیستم های آب آشامیدنی استفاده شود.

 

شار لحیم کاری یا فلاکس مناسب را بدست آورید

فلاکس لحیم کاری
فلاکس لحیم کاری

 این معمولاً ژله ای است با یک جزء تمیزکننده کلرید روی یا رزین که برای پوشاندن سطوح تمیز شده مسی که قرار است قبل از مونتاژ و حرارت دادن لحیم شوند، استفاده می شود. عملکرد شار پس از گرم شدن، تسهیل تمیز کردن بیشتر، حذف اکسیژن اتمسفر، جلوگیری از اکسیداسیون مجدد و کمک به خیس شدن لحیم کاری است

 

یک منبع گرما لازم دارید

کپسول پروپان به همراه تورچ
کپسول پروپان به همراه تورچ

به طور معمول برای لحیم کاری لوه مسی نیاز به گرمایی بالایی نیست . برای گرم کردن اتصالات و لوله های مونتاژ شده تا دمایی بالاتر از دمای مورد نیاز برای ذوب لحیم پرکننده، معمولاً 400 تا 500 درجه فارنهایت (204 تا 260 درجه سانتیگراد) به منبع گرمایی با ظرفیت خروجی کافی نیاز دارید. به همین دلیل، مشعل پروپان/هوا یا استیلن/هوا مجهز به نوک با اندازه مناسب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه های نخی تمیز و خشک و یک بطری اسپری پر از آب مواد لحیم کاری لازم را تکمیل می کند.

سایر ابزارآلات لحیم کاری

فیتینگ براش برای تمیزکاری بیرون و داخل لوله مسی
فیتینگ براش برای تمیزکاری بیرون و داخل لوله مسی

1-پارچه شنی : برای تمیزکاری لوله

2-کاتر: برای برش لوله

3-فیتینگ : ابزاری برای تمیز کاری داخل و بیرون لوله مسی

 

مرحله دوم: لحیم کاری

لوله را آماده کنید

پوشش اکسید مس را هم در قسمت بیرونی لوله در قسمتی که قرار است در فیتینگ قرار داده شود و هم داخل خود اتصالات را بردارید. برای این کار می توانید از سمباده، سنباده یا دستگاه های تخصصی که در فروشگاه ها به فروش می رسند، استفاده کنید. تمام اکسید مس باید به طور کامل از هر دو سطح جدا شود تا زمانی که هر دو کاملاً تمیز شوند، بدون کثیفی، گریس، روغن یا مانعی که در خیس شدن لحیم کاری اختلال ایجاد کند . اگر این کار را نکنید، منجر به نشتی مفصل در نقطه ای دیگر خواهد شد 

 

هر قطره کوچک آب از طریق اتصال لحیم کاری مانع از کارکرد این فرآیند و در نتیجه نشتی اتصالات می شود. اگر شیرهای سیستم قبل از شروع کار، چکه را به طور کامل متوقف نمی کنند، لوله را با یک تکه نان سفید، تا جایی که ممکن است دور از منطقه گرم شده در لوله قرار دهید، متوقف کنید. این به طور موقت جریان آب را سد می کند و در طول عملیات شستشوی پیشنهادی در پایان کار به راحتی حل می شود.

لوله مسی را با سمباده یا پارچه شنی تمیز کنید
لوله مسی را با سمباده یا پارچه شنی تمیز کنید

 

سطوح تمیز شده را پس از تمیز کردن، در اسرع وقت با فلاکس لحیم مسواک بزنید و اتصالات و لوله را مونتاژ کنید

فلاکس را به داخل و خارج لوله مسی اعمال کنید

محل اتصال را جهت تبادل حرارت آغشته به فلاکس کنید
محل اتصال را جهت تبادل حرارت آغشته به فلاکس کنید

مشعل را روشن کنید و آن را تنظیم کنید تا شعله آبی داشته باشید

انتهای شعله آبی را در برابر اتصالات و لوله مونتاژ شده حرکت دهید و آن را در اطراف اجزای ناحیه ای که باید لحیم کاری در آن قرار داده شود حرکت دهید. با حرکت ثابت در هر زمان، در حین آزمایش نقطه ذوب لحیم با لمس نوک سیم لحیم کاری به محل اتصال، به آرامی و یکنواخت گرم کنید.

 • این کار کمی تمرین می خواهد. سعی کنید شعله را در دست غیر غالب خود و لحیم کاری را در دست نوشتن خود نگه دارید. به یاد داشته باشید، شما در اصل از شعله برای گرم کردن لحیم و ذوب آن استفاده می کنید. این کار را با اعمال شعله روی لوله مسی و سپس لمس لحیم کاری به محل اتصال انجام می دهید. لوله گرم شده لحیم ذوب شده را با عمل مویرگی به داخل اتصال می کشد. از شعله کم استفاده کنید.

 

شعله را روی فلاکس و لوله مسی بصورت دورانی حرکت دهید
شعله را روی فلاکس و لوله مسی بصورت دورانی حرکت دهید

سیم لحیم را در محل اتصال ذوب کنید

لحیم کاری و شعله را به طرف مقابل لحیم ذوب شده حرکت دهید، به طور مداوم مقادیر کمی از لحیم کاری را تغذیه کنید و مشعل را حرکت دهید تا زمانی که لحیم کاری به دور اتصالات بچرخد.

 • به نظر می رسد که لحیم کاری به سمت گرما می رود. هدف این است که به لحیم کاری اجازه داده شود تا به طور کامل منطقه بین اتصالات و لوله را با اجازه دادن به آن در شکاف ها پر کند. در اتصالات بزرگتر، حرارت را کمی جلوتر از لحیم کاری مرطوب متمرکز کنید تا این اتفاق بیفتد.
 • مراقب باشید مس بیش از حد داغ نشود. برای جلوگیری از سیاه شدن مس، مشعل را دائماً در حال حرکت نگه دارید. اگر محل اتصال بیش از حد گرم شده و سیاه شده است، باید آن را جدا کرده و لوله را دوباره تمیز کنید، در غیر این صورت با خطر نشتی اتصالات مواجه خواهید شد.
لحیم اضافی را با استفاده از اسپری آب و دستمال پاک کنید
لحیم اضافی را با استفاده از اسپری آب و دستمال پاک کنید

لحیم مایع اضافی را با استفاده از یک پارچه نخی تمیز و خشک از سطوح داغ پاک کنید

اسپری آب را روی ناحیه لحیم شده اسپری کنید تا لحیم منجمد شود و از حرکت مفصل که باعث ایجاد نشتی می شود جلوگیری شود.

 1.  

 

لوله کشی را کاملاً بشویید

پس از اتمام تمام اتصالات لحیم کاری شده، از آب آشامیدنی تازه برای حذف هر گونه شار اضافی، کثیفی یا مهره های لحیم شل داخل لوله استفاده کنید. این همچنین به شما کمک می کند تا هنگام اتمام کار، نشت را بررسی کنید.

 

3.7/5 - (12 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.